Aktualności

  • G4 i SP10 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki

DWUSTRONNY PROJEKT COMENIUS 2011-2013

Date: Listopad 4, 2011 Author: admin Categories: Aktualności

ROZPOCZĘLIŚMY WSPÓŁPRACĘ Z TURCJĄ W RAMACH DWUSTRONNEGO PROJEKTU COMENIUS

- pozyskaliśmy 15 000 €

 

W ramach projektu:

 

  • uczymy się języka tureckiego
  • w maju 2012 r. gościliśmy u siebie uczniów i nauczycieli z Turcji
  • w październiku 2012 r. uczestnicy projektu wraz z nauczycielami wyjadą na dwa tygodnie do Turcji

W roku szkolnym 2011/2012 Gimnazjum nr 4 rozpoczęło współpracę międzynarodową ze szkołą turecką w Antalyi w ramach projektu Comenius pod patronatem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Jest to projekt dwustronny realizowany w latach 2011 – 2013, podczas którego 12 uczniów naszej szkoły wyjedzie na dwutygodniową wymianę do Turcji oraz będzie gościć w Polsce swoich nowych kolegów. Uczniowie będą również uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego i tureckiego, zajęć z zakresu historii i kultury, a także w licznych wyjazdach do ciekawych zakątków naszego kraju oraz Turcji.

Temat projektu jest odpowiedzią na obecną sytuację na rynku pracy, gdzie na płaszczyźnie zawodowej spotykają się wielokrotnie ludzie wychowani w odmiennej kulturze. Znajomość owych różnic, tolerancja oraz szeroko pojęta wiedza w tym zakresie może znacznie pomóc młodym ludziom w lepszym odnalezieniu się na europejskim rynku pracy. Podczas trwania projektu, a zwłaszcza podczas wymian, uczniowie będą mieli możliwość odwiedzenia różnorodnych zakładów pracy, zorganizowane zostaną zajęcia ze specjalistami w zakresie doradztwa zawodowego, technik autoprezentacji oraz negocjacji. Uczniowie nabędą kluczowe umiejętności takie jak pisanie listów motywacyjnych i życiorysów w języku ojczystym oraz w języku angielskim.

 

Koordynatorem projektu jest nasza szkoła. Temat oraz cele odpowiadają priorytetom narodowym oraz europejskim. Warto na koniec nadmienić, iż projekt finansowany jest ze środków europejskich, a jego wartość w tym przypadku wynosi 15.000 euro.

Turcja – smakowanie Orientu

 

12 uczniów Gimnazjum nr 4 w Mysłowicach spędziło 2 tygodnie (3.10-17.10) w słonecznej Antalyi – najszybciej rozwijającym się tureckim mieście leżącym u wybrzeży Morza Śródziemnego.

Wyjazd związany był z realizacją dwustronnego projektu partnerskiego Comenius- jedynego takiego w Mysłowicach.

Uczniowie zostali ugoszczeni w rodzinach tureckich, gdzie stopniowo poznawali zwyczaje, kosztowali przysmaków tamtejszej kuchni uchodzącej za jedną z trzech głównych kuchni świata, nauczyli się tolerancji i współdziałania w międzynarodowym środowisku. Umiejętność takiej współpracy jest niezbędna w dzisiejszych czasach. Ponadto mogli szlifować swój angielski oraz podstawy tureckiego, którego uczyli się bezpłatnie na dodatkowych zajęciach w Polsce.

Podczas zorganizowanych wycieczek zwiedzili wiele ciekawych miejsc: Aspendos, Parki Kursunlu, Manavgat i Duden, Starożytny Teatr i Muzeum w Side, ruiny starożytnego miasta Perge, Muzeum Archeologiczne w Antalyi, ruiny w Termessos.

Każdy dzień był inny i niepowtarzalny. Młodzież uczęszczała również na zajęcia szkolne, stworzyła wspólnie słownik pracy, symulacje dialogów oraz nakręciła film.

Ponieważ temat projektu związany był ze środowiskiem pracy, uczniowie odwiedzili fabrykę bawełny, fabrykę dywanów oraz 5-cio gwiazdkowy hotel. Mieli okazję porozmawiać z managerami, dowiedzieli się, jakie kwalifikacje i umiejętności są niezbędne do uzyskania pracy w takim hotelu.

Powrót z Turcji nie jest końcem projektu. Młodzież czeka sporo pracy, gdyż zamierza wydać kalendarz, przygotować wystawę, odbyć szkolenia z autoprezentacji, nauczyć się pisać CV i listy motywacyjne nie tylko w języku polskim, ale też angielskim.

Co uczestnikom projektu pozostanie poza zdobytą wiedzą? Pamięć o gościnności i uczciwości naszych partnerów, błękit morza, zapachy kwiatów oraz przypraw, smak potraw i powiew starożytności ukryty w majestatycznych ruinach. Warto dodać, że Turcy przekonali do siebie nawet największych malkontentów. Wszyscy byli zachwyceni pobytem w Antalyi, a zawiązane przyjaźnie mają szanse przetrwać dłużej niż do wakacji.

P.H.

  • Turcja – smakowanie Orientu Turcja – smakowanie Orientu

  • Turcja – smakowanie Orientu Turcja – smakowanie Orientu

  • Turcja – smakowanie Orientu Turcja – smakowanie Orientu