Aktualności

  • G4 i SP10 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki

Po raz czternasty na rajdowym szlaku

Date: Październik 5, 2012 Author: admin Categories: Aktualności

Rajd 2012

Po raz czternasty na rajdowym szlaku

„Pogoda późnej już jesieni
Słoneczny miód na ziemię zlewa.
Liście się złocą w sto odcieni.
Powiewa wiatr i szumią drzewa.”
(L. Staff)

5 października 2012 uczniowie Gimnazjum nr 4 po raz czternasty wyruszyli na Rajd Integracyjny. Wraz z dyrektorem (p. Renata Blacha jest pomysłodawcą rajdu), nauczycielami i wspomagającymi rodzicami wędrowali zawsze szlakami Beskidu Śląskiego.
W tym roku po raz pierwszy zmieniono trasę rajdu i uczniowie wraz z opiekunami poznawali niezwykle malownicze i dużo łatwiejsze szlaki Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Pierwszoklasiści i drugoklasiści szli z Mirowa do Bobolic, podziwiając średniowieczne ruiny zamków i przypominając sobie historię tego okresu. W trakcie rajdu odbyły się warsztaty ekologiczne. Uczniowie szukali wskazanych przez nauczycieli roślin, rozpoznawali je, fotografowali, porównywali z okazami w przewodnikach i podręcznikach. Ci szczególnie zainteresowani poznawali też skład chemiczny skał Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Trzecioklasiści mieli trudniejsze zadanie, bo ten sam odcinek między Mirowem a Bobolicami pokonywali dłuższą, kilkukilometrową trasą. Wysiłek wszystkich został wynagrodzony urzekającymi widokami grzebienia Mirowsko – Bobolickiego w jesiennej, brązowo-złotej szacie. Młodzież, poznając legendy, historię i ukształtowanie tych terenów, cieszyła się malowniczymi widokami i piękną pogodą. Mogła odpoczywać, integrować się i przy okazji uczyć w terenie. I chociaż część uczniów niechętnie podejmuje wysiłek wędrówki, to piękna pogoda i naprawdę łatwe trasy Jury sprawiły, że uczestnicy rajdu byli bardzo zadowoleni.
Rajd jest wspaniałą lekcją geografii, biologii, historii, a wędrując między średniowiecznymi twierdzami można też przypomnieć sobie powieści o rycerzach. Takie wyjazdy zachęcają do aktywnego wypoczynku, pokazują, że czas wolny można spędzać ciekawie i niedrogo. W następnym roku czekają kolejne wyzwania.