Aktualności

  • G4 i SP10 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki

Turcja – smakowanie Orientu

Date: Listopad 5, 2012 Author: admin Categories: Aktualności

Turcja – smakowanie Orientu

 

            12 uczniów Gimnazjum nr 4 w Mysłowicach spędziło 2 tygodnie (3.10-17.10) w słonecznej Antalyi – najszybciej rozwijającym się tureckim mieście leżącym u wybrzeży Morza Śródziemnego.

Wyjazd związany był z realizacją dwustronnego projektu partnerskiego Comenius- jedynego takiego w Mysłowicach.

Uczniowie zostali ugoszczeni w rodzinach tureckich, gdzie stopniowo poznawali zwyczaje, kosztowali przysmaków tamtejszej kuchni uchodzącej za jedną z trzech głównych kuchni świata, nauczyli się tolerancji i współdziałania w międzynarodowym środowisku. Umiejętność takiej współpracy jest niezbędna w dzisiejszych czasach. Ponadto mogli szlifować swój angielski oraz podstawy tureckiego, którego uczyli się bezpłatnie na dodatkowych zajęciach w Polsce.

Podczas zorganizowanych wycieczek zwiedzili  wiele ciekawych miejsc: Aspendos, Parki  Kursunlu, Manavgat i Duden, Starożytny Teatr i Muzeum w Side, ruiny starożytnego miasta Perge, Muzeum Archeologiczne w Antalyi, ruiny w Termessos.

Każdy dzień był inny i niepowtarzalny. Młodzież uczęszczała również na zajęcia szkolne, stworzyła wspólnie słownik pracy, symulacje dialogów oraz nakręciła film.

Ponieważ temat projektu związany był ze środowiskiem pracy, uczniowie odwiedzili fabrykę bawełny, fabrykę dywanów oraz 5-cio gwiazdkowy hotel. Mieli okazję porozmawiać z managerami, dowiedzieli się, jakie kwalifikacje i umiejętności są niezbędne do uzyskania pracy w takim hotelu.

Powrót z Turcji nie jest końcem projektu. Młodzież czeka sporo pracy, gdyż zamierza wydać kalendarz, przygotować wystawę, odbyć szkolenia z autoprezentacji, nauczyć się pisać CV i listy motywacyjne nie tylko w języku polskim, ale też angielskim.

Co uczestnikom projektu pozostanie poza zdobytą wiedzą? Pamięć o gościnności i uczciwości naszych partnerów, błękit morza, zapachy kwiatów oraz przypraw, smak potraw i powiew starożytności ukryty w majestatycznych  ruinach. Warto dodać, że Turcy przekonali do siebie nawet największych malkontentów. Wszyscy byli zachwyceni pobytem w Antalyi, a zawiązane przyjaźnie mają szanse przetrwać dłużej niż do wakacji.

P.H.

  • Turcja – smakowanie Orientu Turcja – smakowanie Orientu

  • Turcja – smakowanie Orientu Turcja – smakowanie Orientu

  • Turcja – smakowanie Orientu Turcja – smakowanie Orientu