Aktualności

  • G4 i SP10 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki

I Gimnazjalne Dyktando Ortograficzne

Date: Marzec 4, 2013 Author: admin Categories: Aktualności

I Gimnazjalne Dyktando Ortograficzne

 

Dyktanda i ćwiczenia ortograficzne są szkolną codziennością, niestety, niezbyt lubianą przez uczniów. Zatem by zachęcić gimnazjalistów do pokochania trudnej polskiej ortografii czwartego marca w Gimnazjum nr 4 został zorganizowany pierwszy otwarty konkurs o tytuł Mistrza Ortografii. Organizatorką konkursu była polonistka pani Barbara Borek – Witkowska. O nagrody zadbały dyrektor szkoły pani Renata Blacha i polonistka pani Ewa Wojtaś.

Mistrzowie ortografii poszczególnych klas i ochotnicy pisali dyktando, które miało wyłonić mistrza ortografii w naszym gimnazjum. A było o co walczyć, bo zwycięzca otrzymał w nagrodę „złote” pióro marki Parker. Dyktando pisało 15 uczniów. Musieli oni poradzić sobie z pisownią cząstek mini-, super-, quasi-, z „hożymi rumakami, które chyżo sunęły po ścieżkach, czmychając przed hordami i watahami…” oraz ze sprawiającą duże kłopoty pisownią łączną lub rozdzielną. Równie trudne były przykłady dotyczące pisowni małą i wielką literą. Chociaż nikt nie napisał dyktanda bezbłędnie, to uczestnicy prezentowali niezwykle wysoki i wyrównany poziom. Dość wspomnieć, że o miejscu często decydował jeden przecinek.

 I Mistrzem Ortografii Gimnazjum nr 4 została Kasia Delimata z klasy IIb,

drugie miejsce zajęła Dominika Furgała również z klasy IIb,

a III miejsce Kamila Kossowska z kl IIIb.

Najcenniejszą nagrodę otrzymał zwycięzca, ale każdy uczestnik został nagrodzony drobnym upominkiem. Wszystkim uczestnikom konkursu należą się gratulacje za wysoki poziom umiejętności ortograficznych.