Aktualności

  • G4 i SP10 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki

PIKOMAT

Date: Czerwiec 26, 2013 Author: admin Categories: Aktualności

Wiktoria

Uczennice Gimnazjum nr 4  finalistkami Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Pikomat

Wszyscy wiedzą, że matematyka jest królową nauk, ale niewielu uczniów kocha ten trudny przedmiot. Są jednak śmiałkowie podejmujący niezwykle trudne wyzwania.

 Śląskie Stowarzyszenie Oświatowe „Delta” w Katowicach organizuje dla młodzieży Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Pikomat”, który  kształci umiejętność rozpatrywania w różnych aspektach tego samego problemu i uczy interdyscyplinarnego myślenia. We wrześniu 2012 roku pięć uczennic Gimnazjum nr 4 w Mysłowicach pod opieką nauczycielki matematyki – pani Marzeny Gąsiorek podjęło matematyczne wyzwanie. Agata Głos z klasy 2b oraz Dominika Stencel, Adrianna Biecka, Sandra Kruzel i Wiktoria Pilarska – wszystkie z klasy 3b – rozwiązywały zadania konkursowe – po cztery na każdym etapie. Te trudne, nieelementarne zadania miały rozwinąć ich zainteresowania, kształtować umiejętność czytania ze zrozumieniem tekstu matematycznego i przede wszystkim rozwijać zainteresowanie przedmiotem. Gimnazjalistki pracowały bardzo intensywnie, toteż wszystkie zakwalifikowały się do trzeciego etapu, a dwie z nich – Agata Głos i Wiktoria Pilarska do finału. W nagrodę pojechały wraz z opiekunem – panią Danutą Pypłacz – do Ośrodka Wczasowego w Wiśle, gdzie spotkali się najlepsi matematycy – gimnazjaliści w Polsce.

W konkursie indywidualnym rozegranym w finale dziewczęta zajęły bardzo wysokie miejsca– Wiktoria Pilarska 6, Agata Głos 7. Finaliści wzięli też udział w warsztatach matematycznych i pieszej wycieczce. Młodzi matematycy łączyli zatem przyjemne z pożytecznym.

Gimnazjum nr 4 jest jedyną szkołą w Mysłowicach, której uczniowie zostali finalistami Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Pikomat. Niewątpliwie matematyczną kreatywność, samodzielność myślenia i umiejętność rozwiązywania trudnych zadań gimnazjalistki wykorzystają w przyszłości.

BW