Aktualności

  • G4 i SP10 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki

Samorząd Uczniowski

Date: Październik 16, 2013 Author: admin Categories: Aktualności

DSCN0899

Wybory, wybory, wybory…..

Zadaniem szkoły, oprócz funkcji dydaktycznej i wychowawczej, jest przygotowywanie uczniów do demokracji. Najlepiej służą temu wybory. Jak co roku, we wrześniu uczniowie wybierali spośród swoich nauczycieli rzecznika praw ucznia oraz opiekuna samorządu szkolnego. Rzecznikiem została tradycyjnie p. Patrycja Hankus, a opiekunem samorządu p. Marzena Gąsiorek. Wybory odbyły się sprawnie i spokojnie, żaden z nauczycieli nie prowadził kampanii wyborczej.

Natomiast wybory do Rady Uczniowskiej były już prawdziwym widowiskiem. Uczniowie udowodnili, że reguły dobrej demokratycznej kampanii wyborczej i autoreklamy są im doskonale znane. Najpierw okazało się, że nie wszyscy chętni mogą startować w wyborach na przewodniczącego szkoły, bo nie spełniają wymagań regulaminu przyjętych w poprzednich latach, potem popierany przez wielu Paweł Szreniawa z klasy IIb nie zdążył zebrać odpowiedniej liczby podpisów pod swoją kandydaturą i na placu boju pozostały trzy kandydatki: Julia Szary i Agata Głos z klasy IIIb oraz Dominika Trąbka z klasy IIIc.

Kampania wyborcza zachwyciła wszystkich. Dziewczyny oblepiły cała szkołę niezwykle ciekawymi i inteligentnie przygotowanymi plakatami oraz pomysłowymi hasłami reklamującymi ich kandydatury i program wyborczy. Gdy wydawało się, że Julia Szary ma pewną wygraną, do akcji wkroczyli wszyscy uczniowie z klasy IIIc, którzy fantastycznie reklamowali swoją koleżankę – Dominikę Trąbkę, dowcipnie wykorzystując jej nazwisko. Ta bezpośrednia kampania przyniosła im sukces. Dominika Trąbka na ostatniej prostej pokonała Julię Szary i została przewodniczącą szkoły. Sukces zawdzięcza nie tylko sobie i swojemu programowi – bo tak jak w prawdziwych kampaniach, program w ostatecznym głosowaniu nie miał najmniejszego znaczenia – lecz wspaniałemu wsparciu klasy.

Liczyły się emocje i bezpośrednie przekonywanie wszystkich, a w tym jej koledzy byli nieocenieni. Trzeba przyznać, że kampania, mimo zaciętości przebiegała w atmosferze fair play. Zerwano tylko jeden plakat i jak wykazało śledztwo, nie uczynił tego nikt ze sztabu wyborczego kandydatów, tylko pierwszoklasistka, która nie potrafiła wyjaśnić przyczyn swego zachowania.

Gratulujemy dziewczynom bardzo dobrej kampanii – politycy mogliby się uczyć uczciwej i kulturalnej rywalizacji – a gimnazjalistom mądrych wyborów. Samorządowi życzymy owocnej współpracy i wielu sukcesów.