Aktualności

  • G4 i SP10 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki

„Witaj Majowa Jutrzenko”

Date: Maj 7, 2014 Author: admin Categories: Aktualności

2

30 kwietnia w Gimnazjum nr 4 odbył się uroczysty apel z okazji 223 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Przygotowała go klasa Ia pod kierunkiem mgr Barbary Borek – Witkowskiej. Uczniowie w bardzo interesujący sposób przedstawili dzieje i postanowienia tej niezwykłej Ustawy Rządowej, która jest chlubą naszej demokracji. Młodzież wcieliła się w role beneficjentów tej konstytucji i ukazała jej dobrodziejstwa z punktu widzenia szlachty, mieszczaństwa oraz chłopów. Pokazała też rozterki i obawy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a także rolę, jaką w uchwaleniu Konstytucji 1791 roku odegrał marszałek Stanisław Małachowski. Uroczystość uatrakcyjniła bardzo ciekawa historyczna prezentacja i wspólny radosny śpiew. Była to piękna i żywa lekcja historii, toteż uczniowie z zainteresowaniem w niej uczestniczyli.

Na zakończenie apelu dyrektor Renata Blacha wręczyła nagrody i dyplomy laureatce Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego Dominice Furgale z klasy IIIb oraz podziękowanie przygotowującej ją nauczycielce – mgr Barbarze Borek – Witkowskiej.

Nagrodę otrzymał też Sebastian Kubica z klasy IIIb, który został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii, a podziękowanie przygotowująca go nauczycielka – mgr Izabela Radwańska.

Pani dyrektor pogratulowała też zespołowi teatralnemu „Bez Nazwy” z klasy IIIc i IIIb oraz Jakubowi Gandykowi, którzy zdobyli pierwsze miejsce w Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Mysłowicach w kategorii teatralnej. Gratulacje otrzymał też duet wokalny – Julia Szary i Agata Głos (klasa IIIb) – który na tym samym festiwalu zdobył wyróżnienie w kategorii wokalnej. Pani dyrektor podziękowała również opiekunkom zespołów – paniom Barbarze Borek – Witkowskiej i Elżbiecie Taborek. Gratulacje i podziękowania otrzymali również sportowcy – biegacz – Paweł Szreniawa (klasa IIb) i judocy – Kamil Jochemczyk (klasa IIb) i Piotr Wójcik (klasa IIIb) oraz ich nauczyciel mgr Robert Proksa.

Certyfikaty oraz dyplomy za „twórczą perfekcję i artystyczny wysiłek” otrzymała też grupa 29 uczniów, którzy pod kierunkiem mgr Elżbiety Taborek i mgr Klaudii Warczek nawiązali artystyczną współpracę z Bucksburn  Academy w szkockim Aberdeen. Tam je oceniono, wystawiono i nagrodzono. Przesłane nagrody zostały wręczone przez panią dyrektor.

Zatem majowe święto radości, rzeczywiście przyniosło radość naszej szkolnej społeczności.