Aktualności

  • G4 i SP10 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki

Osobliwości Świata Fizyki

Date: Wrzesień 26, 2014 Author: admin Categories: Aktualności

WP_20140926_004

Uczniowie Gimnazjum nr 4 po raz kolejny w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego

W piątkowe popołudnie 26 września 32 uczniów klas o profilu matematyczno – przyrodniczym z Gimnazjum nr 4 pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli przedmiotów ścisłych uczestniczyło w pokazach z fizyki w Uniwersytecie Śląskim.

Gimnazjaliści już po raz 5. wzięli udział  w zajęciach organizowanych przez tę uczelnię. Pokazy odbywały się w salach audytoryjnych Instytutu Fizyki UŚ w ramach XXX edycji Osobliwości Świata Fizyki. W tym roku były trzy tematy pokazów:

1. „Od huśtawki do rezonansu magnetycznego”.

2. „Dźwięczna fizyka”.

3. „W teatrze wysokich napięć”.

Uczniowie mogli dowiedzieć się, co łączy huśtawkę, instrumenty muzyczne, widzenie barwne i nowoczesny rezonans magnetyczny. Samodzielnie badali między innymi:  jak wytwarza się ładunki elektryczne, czy kot może być generatorem wysokiego napięcia, czy ładunek elektryczny można trzymać w butelce, jaki kształt ma pole elektrostatyczne,  do czego służy klatka Faradaya oraz jak uniknąć porażenia piorunem.  Na własnej skórze mogli przekonać się, czy włosy stają dęba tylko z przerażenia.

Młodzież bardzo chętnie wyjeżdża na Uniwersytet Śląski i uczestniczy w tych niezwykle ciekawych zajęciach, mimo że to już właściwie weekend.

Uczniowie klas pierwszych i drugich twierdzą, że za rok z pewnością odwiedzą „Osobliwości…” po raz kolejny.