Aktualności

  • G4 i SP10 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki

XVI Rajd Gimnazjalny

Date: Październik 3, 2014 Author: admin Categories: Aktualności

CAM00186

„W żółtych płomieniach liści brzoza dopala się ślicznie…”

 

I znów na Jurze … XVI Rajd Gimnazjum nr 4 w Brzezince

 

3 października po raz szesnasty uczniowie, dyrekcja, wychowawcy i nauczyciele Gimnazjum nr 4 w Brzezince wyruszyli na rajdowy szlak. Drugi raz (pierwszy w 2012 r.) wędrowali szlakami Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Pozostałe czternaście Rajdów Integracyjnych było poznawaniem szlaków Beskidu Śląskiego.

Jura Krakowsko – Częstochowska zachwyca pięknem krajobrazów, a jej szlaki są zdecydowanie łatwiejsze niż szlaki beskidzkie. Pierwszo – i drugoklasiści szli z Mirowa do Bobolic, podziwiając średniowieczne ruiny zamków i przypominając sobie historię tego okresu. W trakcie rajdu uczniowie szukali wskazanych przez nauczycieli roślin, rozpoznawali je, fotografowali. Zainteresowani poznawali też skład chemiczny skał Jury Krakowsko – Częstochowskiej oraz geograficzne ciekawostki dotyczące ukształtowania terenu, pochodzenia i wieku skał. Mimo dużego tempa narzuconego przez nauczycieli wychowania fizycznego wszyscy podołali wyzwaniu. Oczywiście oprócz warsztatów i wędrówki był też czas na odpoczynek, sesje fotograficzne czy grę w piłkę. Wysiłek wszystkich został nagrodzony urzekającymi widokami grzebienia Mirowsko – Bobolickiego w jesiennej, brązowo-złotej szacie. Młodzież, poznając legendy, historię i ukształtowanie tych terenów, cieszyła się malowniczymi widokami i piękną pogodą.  Mogła odpoczywać, integrować się i przy okazji uczyć w terenie. I chociaż część uczniów niechętnie podejmuje wysiłek wędrówki, to piękna pogoda (która kolejny raz dopisała) i naprawdę łatwe trasy Jury sprawiły, że uczestnicy rajdu byli bardzo zadowoleni.

Rajd jest bardzo dobrą lekcją geografii, biologii, historii i chemii, a wędrując między średniowiecznymi twierdzami można też przypomnieć sobie powieści o rycerzach. Takie wyjazdy zachęcają do aktywnego wypoczynku, pokazują, że czas wolny można spędzać ciekawie i niedrogo. W następnym roku czekają kolejne wyzwania.