Aktualności

  • G4 i SP10 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki

Ciekawe wykłady o Tragedii Górnośląskiej

Date: Maj 7, 2015 Author: admin Categories: Aktualności

100_8650

7 maja 2015 r. uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w konferencji popularno – naukowej „Geneza, przebieg i skutki Tragedii Górnośląskiej” zorganizowanej przez Urząd Miasta Mysłowice, Muzeum Miasta Mysłowic, Górnośląską Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Szesnastoosobowa grupa młodych historyków z Gimnazjum nr 4 wysłuchała ciekawych wykładów znanych naukowców i badaczy historii najnowszej, zapoznała się z rzetelnymi faktami dotyczącymi wydarzeń m.in. na Górnym Śląsku, kiedy na te tereny wkroczyła Armia Czerwona. Uczniowie najbardziej zapamiętali wykład dr hab. Zygmunta Woźniczki, który przybliżył postawę żołnierzy Armii Czerwonej rabujących miejscową ludność i gwałcących polskie kobiety. Mówił też o aparacie represyjnym odpowiedzialnym za wywózki, wysiedlenia Ślązaków uznawanych przez Rosjan za Niemców i wykorzystywanych przez nich do niewolniczej pracy na terenie ZSRR i Górnego Śląska. Naukowiec zwracał też uwagę na fakt, iż w obozach umierało wielu osadzonych tam Ślązaków. Podkreślał, że skala represji spowodowała ogromne zubożenie społeczeństwa, degradację polskiej inteligencji, liczne deportacje, różne formy nacisku na ludność górnośląską w celu tzw. odniemczania i polonizacji. Ten wykład wzbudził olbrzymie zainteresowanie gimnazjalistów. Tematyka konferencji obejmowała następujące wykłady:

1. Śląska tragedia, czy tragedia Europy? Skutki wkroczenia Armii Czerwonej do Europy Środkowo – Wschodniej w 1944-45 (prof. zw. dr hab. R. Kaczmarek UŚ).
2. Rok 1945. Koniec czy początek Tragedii Górnośląskiej (dr hab. Z. Woźniczka UŚ).
3. Obóz Pracy w Mysłowicach (dr Wacław Dubiański IPN).
4. Deportacje z Górnego Śląska do ZSRS w 1945r – faktografia i pamięć (mgr S. Rosenbaum IPN).
5. Otwarcie wystawy „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku” przez Prezydenta Miasta Mysłowice E. Lasoka, dyrektora Muzeum Miasta Mysłowice A. Plackowskiego, rektora GWSP M. Wójcika, dyrektora oddziału IPN w Katowicach A. Sznajdera.