Aktualności

  • G4 i SP10 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki

Z książką za pan brat

Date: Listopad 24, 2016 Author: admin Categories: Aktualności

1

Jak zachęcić do czytania współczesną młodzież i dzieci? Jak sprawić, by chętnie sięgały po książkę. Recepty są różne, ale czy skuteczne? Pewnie czas pokaże. Niemniej jednak bibliotekarze i nauczyciele podejmują różne inicjatywy.

                   Jedną z nich jest organizowanie kół bibliotecznych, które aktywizują uczniów
do czytania. W Zespole Szkół nr 1 w Mysłowicach działa koło biblioteczno-medialne pod opieką pani Barbary Anforowicz-Niklik oraz pani Agnieszki Oleksiak. W ramach tego koła uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej zwiedziły w listopadzie  światowej sławy wystawę „Van Gogh Alive”, która zagościła w nowo powstałym centrum wystawienniczym w Zabytkowym Budynku Dworca Głównego PKP przy Galerii Krakowskiej. Multimedialna wystawa „Van Gogh Alive”  była dla uczniów niepowtarzalną okazją do odkrywania twórczości malarza z nieznanej dotąd perspektywy dzięki wykorzystaniu technologii SENSORY4™. Ponad 3 tysiące dzieł mistrza było wyświetlanych w formie wielkoformatowych, tętniących kolorami obrazów. Każda powierzchnia galerii – ściany, kolumny, sufit, a nawet podłoga przemieniły się w pasjonującą opowieść o życiu i twórczości mistrza. Uczniów poruszyła gra świateł i kolorów, intensywna paleta barw, nietypowe pociągnięcia pędzla czy charakterystyczna faktura obrazów oglądanych z bliska.

                   Po wizycie w Krakowie uczniowie 24 listopada  zwiedzili Muzeum Najmniejszych Książek Świata Zygmunta Szkocnego w Katowicach. W muzeum jest stała wystawa poświęcona twórczości Zygmunta Szkocnego. Zgromadzone tam zbiory przedstawiają miniaturowe wersje wybitnych dzieł literatury polskiej. Zgromadzono w nim 87 egzemplarzy miniaturowych dzieł. Wśród nich znajduje się najmniejsza „Alfabet łaciński”
o wymiarach 0,8 na 1 milimetr, który jako rekordzista trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Każda z książek prezentowanych w muzeum posiada oprawę stworzoną przez twórcę zgodnie z zasadami introligatorskimi oraz jest umiejscowiona na postumencie z dokładnym opisem dzieła zawierającym informację o wymiarach książki, liczbie znaków oraz liczbie stron. Tematem dzieł są życiorysy sławnych ludzi nagrodzonych Nagrodą Nobla oraz sławne wydarzenia. Jest tu także historia pierwszego lotu w kosmos, lądowania człowieka
na Księżycu statkiem Apollo 11, opis przyłączenia Polski, Czech i Węgier do NATO, Karta Narodów Zjednoczonych, jak również historia zatonięcia Titanica.

                   Muzeum nazywane bywa często świątynią sztuki mikrointroligatorskiej. Jest dziełem życia Zygmunta Szkocnego, człowieka, który poświęcił się tworzeniu małych literackich cudów, docenianych na całym świecie. Jan Paweł II za historię swojego pontyfikatu zapisanego w miniaturze wysłał na ulicę Traktorzystów w Piotrowicach – gdzie mieści się muzeum-  srebrny różaniec. Młodzież po muzeum oprowadzał syn twórcy dzieł w miniaturze. Zarówno gimnazjaliści, jak i szóstoklasiści z koła bibliotecznego -i nie tylko- byli poruszeni wystawą.

Może takie inicjatywy, wyjazdy, kontakt z miłośnikami i pasjonatami książek zachęcą uczniów do częstszego sięgania po słowo pisane. W końcu jak pisał Umberto Eco: „Kto czyta książki żyje podwójnie”.