Aktualności

  • G4 i SP10 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki

Planetarium Śląskie

Date: Luty 12, 2018 Author: admin Categories: Aktualności

IMG-9627

W dniu 24.01.2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Planetarium Śląskiego w Chorzowie zorganizowanej przez panie Agnieszkę Balicką, Gabrielę Kazibut i Bożenę Wołoszyn.
Początkowo udaliśmy się do Obserwatorium Astronomicznego, gdzie uczniowie zostali zapoznani z budową Lunety Keplera – największego teleskopu w Polsce, jednego z największych w Europie. Ze względu na obecność chmur na niebie nie mogliśmy zaobserwować plam słonecznych.
Następnie udaliśmy się do kopuły Planetarium na seans, w czasie którego prowadzący przeniósł nas w daleki Wszechświat, prezentując najważniejsze gwiazdozbiory nieba letniego (Trójkąt Letni – Orzeł, Lutnia i Łabędź), jesiennego (mit o Andromedzie – gwiazdozbiory Andromedy, Kasjopei, Cefeusza i Perseusza), wiosennego (Wielka Niedźwiedzica) oraz zimowego (Orion). Podczas drugiej części seansu zaprezentowano nam budowę Układu Słonecznego, Drogi Mlecznej oraz zjawiska zaćmienia Słońca i Księżyca.
Trzecim punktem programu była lekcja w Stacji Klimatologicznej, gdzie dowiedzieliśmy się w jaki sposób dokonuje się pomiarów temperatury, wilgotności, ciśnienia, siły wiatru czy opadów atmosferycznych. Jako ciekawostkę dodam, że w budowie termohigrografu wykorzystuje się włosy ludzkie blond lub rude, ale tylko proste i niefarbowane, ponieważ najlepiej reagują na zmiany wilgotności.
Serdeczne podziękowania dla pań Edyty Burakowskiej i Marzeny Gąsiorek za sprawowanie opieki nad uczniami oraz uczniów za aktywność na zajęciach oraz wzorowe zachowanie.