Aktualności

  • G4 i SP10 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki

Dzień Głośnego Czytania w Szkole Podstawowej nr 10

Date: Wrzesień 29, 2018 Author: admin Categories: Aktualności

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Tego dnia w wielu bibliotekach i placówkach oświatowych w kraju jest organizowane wspólne, głośne czytanie.
W Szkole Podstawowej nr 10 również ten dzień był wyjątkowy, zwłaszcza dla najmłodszych uczniów. Do dzieci zawitali zaproszeni goście i przeczytali wspaniałe bajki. Wśród czytających byli rodzice i pani logopeda. Zaproszony tata zaproponował dzieciom ciekawą książkę pt. „Tappi –o tym jak na szepczący las padł czar”, w której to one decydowały jak będzie przebiegać cała historia i jak się zakończy.
Czytanie na głos najmłodszym odgrywa ogromną rolę w ich rozwoju: rozbudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i buduje więzi z rodzicami, opiekunami. Z pomocą odpowiedniej literatury dziecięcej możemy wytłumaczyć maluchom wiele trudnych zjawisk, rzeczy, zachowań. Bajka może stanowić odpowiedź na różne problemy młodszych dzieci. Oprócz właściwości terapeutycznych opowiadane historie mogą również uczyć oraz utrwalać wzorce pozytywnych zachowań. W starszych klasach nauczyciele również zaproponowali pomysłowe lekcje propagujące czytelnictwo. W szkolnym korytarzu uczniowie klas starszych prezentowali się czytając do mikrofonu wybraną literaturę.
Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów, rodziców, a nawet polityków, którzy chętnie angażują się w ten projekt.