Aktualności

  • G4 i SP10 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki

Historia o braku tolerancji, ksenofobii i kłamstwie

Date: Październik 18, 2018 Author: admin Categories: Aktualności

Schowek02

KLASY 6 i 7 na spektaklu teatralnym „Zebranie”.

18 października 2018 r. pokaźna grupa uczniów z klas IV-VII naszej szkoły wraz z opiekunkami Katarzyną Adamek, Barbarą Anforowicz-Niklik, Patrycją Hankus oraz Moniką Wróbel miała okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. „Zebranie”, który zaprezentowano w Mysłowickim Ośrodku Kultury w Mysłowicach. Sztukę przygotowali aktorzy Polskiego Teatru Muzycznego z Wrocławia opowiadając wydarzenie, które miało miejsce w szkole.

Spektakl przedstawiał grupę przyjaciół, która nie tolerowała swojego kolegi – Jana. Wszyscy kłamali i wymyślali niestworzone historie o chłopcu, żeby zaimponować innym, i udowodnić swoją silną pozycję wśród rówieśników. Z powodu tego niecodziennego incydentu zostało zwołane zebranie, w trakcie którego zaproszeni rodzice (widownia) próbowali dowiedzieć się co tak naprawdę się zdarzyło. Czworo uczniów, wzięło udział w swoistym dochodzeniu, kto i dlaczego dopuścił się złamania regulaminu. Spektakl stawiał pytania o to, czy warto kłamać? Dlaczego kłamiemy? Czy istnieje coś takiego jak kłamstwo w dobrej wierze? Czy może jest jak w znanym powiedzeniu „kłamstwo ma krótkie nogi” i zawsze wyjdzie na jaw? A może warto czasami skłamać, żeby bronić przyjaciela? Czy jeśli kłamiemy w słusznej sprawie powinna nas spotkać kara? Publiczność brała czynny udział w przebiegu przedstawienia. Od decyzji widzów zależały dalsze losy bohaterów. W rolę mamy jednej z dziewcząt wcieliła się Milena z klasy VI b naszej szkoły a ojca zgrał Fabian z VII a. Poradzili sobie z tym wyzwaniem doskonale. Pozostali uczniowie chętnie wypowiadali swoje zdanie – wskazywali osobę, która według nich kłamała, a także brali udział w głosowaniu na poszczególne historie, tym samym wpływali na dalszy przebieg wydarzeń. Była to niezwykła lekcja wychowawcza na temat stereotypów i strachu przed przyznaniem się do własnych słabości przed rówieśnikami. Przedstawienie nauczyło nas, że nie wierzy się we wszystko i wszystkim. Historia Jasia i jego przyjaciół pozwoliła zastanowić się nad tym, co czują ludzie, których nie darzymy szacunkiem. Nie należy żywić niechęci dla osób odmiennej grupy etnicznej czy innego pochodzenia. Na uwagę zasługuje fakt, iż podczas spektaklu, uczniowie naszej szkoły wykazali się wysoką kulturą osobistą.