Aktualności

  • G4 i SP10 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki

Jubileuszowy Festiwal Młodych Talentów w SP nr 10

Date: Marzec 14, 2019 Author: admin Categories: Aktualności

14 marca 2019 w Mysłowickim Ośrodku Kultury „Znicz” w Mysłowicach miała miejsce XX edycja Festiwalu Młodych Talentów, czyli konkursu teatralnego, który od 20 lat odbywał się
w marcu – na początku w Gimnazjum nr 4, teraz w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. Miarki w Mysłowicach.
Od pierwszej edycji organizowany był przez panią Barbarę Borek-Witkowską, a aktualnie wydarzenie współorganizuje pani Magdalena Pastuszka, która kiedyś jako uczennica występowała na tym festiwalu.
Od 1999 roku każdy festiwal miał inny temat. W tegorocznym konkursie klasy trzecie gimnazjum, siódme i ósme szkoły podstawowej zmagały się w kategorii: Najlepszy kabaret.
Jury, w którego skład weszły pani dyrektor Mariola Czypionka, pani wicedyrektor Renata Blacha oraz pani Barbara Anforowicz-Niklik nie miało łatwego zadania. Wszystkie występy były bardzo zabawne i wprawiły widownię w doskonały nastrój. Jednak najśmieszniejszy okazał się skecz klasy 7b pt. „Paszport”, ukazujący jak trudnym wyzwaniem może być otrzymanie tytułowego dokumentu. Już po pierwszych słowach Filipa Skupienia, wcielającego się w rolę urzędniczki, kabaret zapowiadał się hitem. Kawa w wiadrze, pasjans zamiast systemu paszportowego, kpiny z pracy urzędników okazały się strzałem w dziesiątkę.
Natomiast klasa 8b z kabaretem pt. „Familiada” uplasowała się na drugim miejscu. Śląskie rodziny Buchalik i Porwoł oraz charakterystyczne „dalyj” wywołały salwy śmiechu wśród publiczności. Trzecie miejsce zajęła klasa 7a, która wybrała temat związany ze służbą zdrowia i wykonała skecz pt. „Szpital gdzie bądź”. Występujący skutecznie przekonali widownię, że lepiej nie chorować.
Nie zabrakło też tematów dotyczących codziennego życia w szkole. I tutaj nie było końca oklaskom. Klasa 8a, prezentująca skecz pt. „8a w pigułce”, otrzymała specjalne wyróżnienie komisji oceniającej. Na uwagę zasłużył też kabaret pt. „Pokój nauczycielski” klasy 3a gimnazjum, w którym młodzi kabareciarze w groteskowo – satyryczny sposób pokazali bolączki współczesnych nauczycieli.
Czas między występami umiliły recytacje. Maja Popielas wydeklamowała „Lokomotywę” Juliana Tuwima , a Weronika Michalik „Ballady i romanse” Władysława Broniewskiego. Alicja Klepka oraz Emilia Ryszka, zaprezentowały utwory z konkursu piosenki angielskiej. Natomiast Liliana Niemczyk oraz Grażyna Dusza popisały się w kategorii poezji śpiewanej.
Wszyscy występujący otrzymali słodkie upominki, a zwycięzcy dyplomy i nagrody ufundowane przez sponsora – od 20 lat Firma PURUS SA – oraz Radę Rodziców.
Tadeusz Ross śpiewał kiedyś: „Kabaret, kabaret lecz śmiechu w nim mało./ I słowa w nim gorzkie, bez blasku i zalet./ Bo tak proszę państwa fatalnie się stało./ Że życie przerosło kabaret”. I choć współczesne kabarety w porównaniu z codzienną rzeczywistością bywają mało zabawne, to jednak w interpretacji młodych szkolnych artystów bawią do łez, gdyż są naprawdę śmieszne. Chociaż Festiwal Młodych Talentów trwał tylko półtorej godziny, to uczniowie jeszcze długo żyli swoimi występami i z uśmiechem na ustach wrócili
do codziennych obowiązków z nadzieją, że za rok znów wspólnie przeżyją coś niezwykłego
w kolejnej edycji szkolnego Festiwalu.

Magda Pastuszka, Barbra Borek-Witkowska