• Akcja "Czytamy z sercem"

     • Akcja "Czytamy z sercem" w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania 29.09.2022Czytanie na głos dzieciom od wczesnego dzieciństwa wzbogaca słownictwo i wyobraźnię. Dziecko, któremu czyta się na głos uczy się słuchać, rozwija zdolność koncentracji, ma chęć poznawania świata.W tym roku w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przystąpiliśmy również do akcji "Czytamy z sercem".Celem tej akcji poza promocją czytelnictwa i poszerzaniem wiedzy na temat serca - budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, jest rozwijanie w uczestnikach wydarzenia wrażliwości na cierpienia i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.W naszej szkole głośno czytaliśmy teksty związane z sercem przez cały tydzień. Wspaniali uczniowie klasy siódmej i ósmej czytali swoim najmłodszym kolegom w czasie zajęć edukacji wczesnoszkolnej. 29 września na wszystkich lekcjach języka polskiego uczniowie czytali sobie wzajemnie, kolorowali oraz rozwiązywali labirynty z motywem serca. Nawet na języku angielskim odbyło się głośne czytanie oczywiście po angielsku! Do akcji włączyła się świetlica szkolna oprócz głośnego czytania organizując konkurs związany z sercem. Na zajęciach z etyki oraz zajęciach z pedagogiem również głośno czytano różne teksty. Odbyło się również spotkanie autorskie on-line dla klas 4 z panem Wojciechem Widłakiem, autorem między innymi znanej wszystkim uczniom książki "Pan Kuleczka" oraz książki "Dwa serca anioła", której fragmenty czytane były w czasie akcji.W to wspaniałe, czytelnicze przedsięwzięcie zaangażowana była cała szkoła. Zapraszamy do fotorelacji z tego przedsięwzięcia.

     • Osobliwości Świata Fizyki

     •      W dniu 15.09.2022 r. uczniowie kl.8c wzięli udział w “Osobliwościach Świata Fizyki” w Uniwersyteckim Miasteczku Naukowym, gdzie mieli możliwość wysłuchania wykładów na temat “Światła – jak widzimy świat?” oraz “Woda – żywioł niezwykły”, uczestniczyli też w ciekawych pokazach doświadczeń fizycznych. Po tych zajęciach kl. 8c udała się do Galerii Katowickiej na “Wystawę Pająków i Skorpionów” na której można było zobaczyć ponad 50 okazów ze wszystkich kontynentów, plansze i filmy edukacyjne oraz wyjątkowe instalacje artystyczne. Podczas zwiedzania doświadczeni opiekunowie poprowadzili krótką lekcję o pająkach, podczas której w asyście profesjonalnego hodowcy można było potrzymać pająka na ręce! 

     • Sprzątanie Świata Wrzesień 2022

     • Nasza szkoła wzięła dziś udział w "Ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata Wrzesień 2022". Uczniowie klas 1-7, zaopatrzeni w worki i rękawiczki przez Wydział Ochrony Środowiska, sprzątali z wielkim zaangażowaniem tereny zielone wokół boiska przy ul. Reja, tzw. "Doły". Ta proekologiczna akcja miała na celu uświadomienie uczniom, że są odpowiedzialni za najbliższe otoczenie i w przyszłości może pomóc zapobiec powstawaniu tzw. "dzikich wysypisk''.

      Za udział w akcji należy się im wielkie DZIĘKUJĘ!!!

     • Miło nam poinformować, że nasza szkoła dołączyła do Klubu Szkół UNICEF!

     • Klub Szkół UNICEF to wyjątkowa społeczność placówek edukacyjnych, dla których prawa dziecka stanowią drogowskaz w codziennej pracy dydaktycznej i wychowawczej. Jest to inicjatywa edukacyjna, której celem jest propagowanie wśród swoich podopiecznych idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Szkoły należące do Klubu nie tylko uczestniczą w akcjach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF, ale przede wszystkim działają aktywnie na polu promocji i realizacji praw dziecka, w co – jako społeczność szkolna – pragniemy aktywnie się włączyć.

      W ramach działań Klubu będziemy aktywnie promować idee pomocy humanitarnej oraz praw dziecka wśród uczniów naszej szkoły, przybliżać uczniom sytuację ich rówieśników z różnych części świata, angażować naszych uczniów we współpracę z UNICEF w ramach międzynarodowych akcji i projektów, propagować ideę tolerancji międzykulturowej i międzynarodowej, pokazywać kulturę i obyczaje rówieśników w innych krajach, ale przede wszystkim pokazywać i uświadamiać, że warto nieść „dobro” na każdym kroku.

      Mamy ogromną nadzieję, że wśród naszych Uczniów znajdą się osoby chętne, które będą chciały z nami współpracować i zarażać innych dobrocią swojego serca.

      Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych Uczniów do aktywnego włączania się w akcje organizowane przez nasz szkolny Klub UNICEF!!!

      O naszych akcjach i inicjatywach będziemy informować na bieżąco w „Kąciku UNICEF” , który już niedługo powstanie w naszej szkole, a także na Facebooku i stronie internetowej szkoły. A oto czego możecie się spodziewać w najbliższych miesiącach:

       

      HARMONOGRAM PRACY KLUBU SZKÓŁ UNICEF

      WRZESIEŃ

      • Akcja Integracja
      • Poznajemy Klub Szkół Unicef

      PAŹDZIERNIK

      • Relacje z innymi, a zdrowie psychiczne

      LISTOPAD

      • Prawa Dziecka

      GRUDZIEŃ

      • Działalność UNICEF

      STYCZEŃ

      • PoczytajMY!
     • Czy potrafimy dostrzec problemy drugiego człowieka?

     • Czy potrafimy dostrzec problemy drugiego człowieka?

      To główny temat spektaklu profilaktycznego „Cisza”, który w ramach współpracy z MBP w Mysłowicach filia w Brzezince, mogli obejrzeć uczniowie ósmych klas naszej szkoły.

      Przedstawienie przygotowane przez Teatr Kurtyna pokazuje historię nastolatka Maćka.

      Pozornie lubiany, szczęśliwy, mający wielu kolegów chłopiec, tak naprawdę nie ma przyjaciół ani interesującej się jego problemami rodziny. Niestety, samotność, nawarstwiające się negatywne emocje i brak odwagi, by o nich rozmawiać, wpędzają chłopaka w depresję i popychają do próby samobójczej.

      Czy potrafimy dostrzec problemy drugiego człowieka? Zauważyć nieme wołanie o pomoc? Jak sobie radzić w stanach depresyjnych i gdzie szukać pomocy? To główne pytania, na które odpowiada spektakl teatralny i prowadzone po nim warsztaty.

      Młodzież z uwagą obejrzała godzinne przedstawienie i wzięła żywy udział w rozmowie z aktorami.

      Proste środki przekazu, współczesny język, żywe, skrzące się humorem dialogi i aktualny, aczkolwiek bardzo trudny temat, spodobały się uczniom.

      Mamy nadzieję, że nigdy nie przyjdzie im się zmierzyć z depresją i odrzuceniem, a jeśli napotkają kłopoty, to będą wiedzieć co robić i gdzie szukać pomocy.

      Zatem warto było zobaczyć.

     • Dzień Kropki

     • 15 września obchodzimy święto kreatywności, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia uczniowie szkół podstawowych mogą tworzyć prace plastyczne, których motywem przewodnim jest kropka. W klasie 4b na matematyce uczniowie obliczali wyniki działań i łączyli kropki :)

     • Narodowe Czytanie w naszej szkole

     • „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza były lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania.  Akcja promująca literaturę polską i czytelnictwo trwa od 2012 roku. Jej patronem jest zawsze Prezydent RP. Finał akcji  ogólnopolskiej odbył się w sobotę 3 września.

      Nasza szkoła uczestniczy w Narodowym Czytaniu kolejny raz. W akcję, którą przeprowadzili poloniści i nauczyciel-bibliotekarz, włączyli się uczniowie wszystkich klas - od czwartych
      do ósmych.

      Czwartoklasiści po raz pierwszy zetknęli się z „Balladami i romansami” A. Mickiewicza, ale bardzo podobał im się zarówno „Powrót taty”, jak i „Pani Twardowska”. Swój zachwyt wyrazili, malując postacie z tych pełnych fantastycznych zdarzeń utworów. Klasy starsze czytały już dłuższe i pełne dramatyzmu utwory, takie jak –„Lilije”, „Świtezianka”, „Świteź”.

      Dzieło Mickiewicza jest naprawdę przystępne i ciekawe. Mimo swojego zaawansowanego wieku - minęło 200 lat od pierwszego wydania utworu - młodzież i dzieci nadal chętnie po nie sięgają i przy tym dobrze się bawią.

      Jak powiedział Prezydent RP Andrzej Duda: „Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie […]- jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa”.

      W naszej szkole, w każdej klasie, takie święto czytelnictwa się odbyło. Polecamy wszystkim lekturę „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. 

     • SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW

     • Nasza szkoła dołączyła do grona szkół w Polsce uczestniczących w nowej akcji Lidla  "Szkoły Pełne Talentów" . Akcja rozpoczyna się 5 września 2022 r. i będzie polegała na przekazywaniu Talenciaków (specjalnych kuponów) na rzecz wybranej szkoły.Talenciaki będą odbierać klienci sieci Lidl w zamian za dokonywane zakupy- za każde 50 złotych wydane na zakupy zawierające owoc lub warzywo.Talenciaki można aktywować na stronie lidl.pl/Szkoly, wykorzystując kod numeryczny lub skanując z nich unikalny kod QR , i przypisać je do (najlepiej) naszej szkoły. Można również kupon przynieść do szkoły i wrzucić go do wystawionych żółtych pudelek (u. p. woźnej, w bibliotece lub na świetlicy). Zgromadzone Talenciaki będziemy wymieniać na atrakcyjne nagrody. Dodatkowo każdy zarejestrowany Talenciak to los w Wielkiej Szkolnej Loterii - przed nami 6 losowań., w których jest do wygrania m.in.: kompletnie wyposażona sala komputerowa czy boty edukacyjne.

             Im więcej nauczycieli, uczniów, rodziców, przyjaciół i znajomych pomoże w zbieraniu Talenciaków dla naszej szkoły, tym więcej nagród uda się odebrać.😊

     • Jak długo na Wawelu...

     • Nie można chyba ukończyć szkoły podstawowej, nie zaliczywszy chociaż jednej wycieczki do Krakowa. Klasa 8a zwiedziła stolicę Małopolski i jedno z najpiękniejszych miast w Europie już w klasie czwartej, ale teraz zobaczyli Kraków oczyma nastolatków.

      W czerwcu udali się na piękny, spokojny  spacer ulicami tego pięknego, i niestety oblężonego przez turystów, miasta. Rynek, kościół Mariacki, Wawel, kontemplacja Wisły u stóp wawelskiego smoka, wspaniałe kościoły z kryptami, w których pochowano zasłużonych Polaków (kościół świętych Piotra i Pawła. katedra wawelska, kościół na Skałce), ale też zabytkowe budynki UJ z Collegium Maius były podziwiane przez uczniów.  Być może kiedyś będą na którejś z uczelni Krakowa studiować.

       Pospacerowali też Plantami, które przynoszą ulgę w słoneczny dzień.

      Wycieczka bardzo udana, podróż pociągiem szybka, szlaki do następnych wyjazdów zostały przetarte. Warto odwiedzić to piękne miasto, które leży od Mysłowic tylko 55 minut drogi pociągiem.

     • W Szkole Policji w Katowicach – Piotrowicach

     • Czy warto pracować w służbach mundurowych? Na to pytanie mogli odpowiedzieć sobie uczniowie klasy 8a, którzy 15 czerwca uczestniczyli w dniu otwartym w Szkole Policji w Katowicach.

      Zaczęło się odprawą w rycie wojskowym, pokazem musztry, wciągnięciem flagi na maszt – czyli cały ceremoniałem. Potem można było zobaczyć policję w akcji napadu na bank, ale także pokaz sztuk walki, tresurę psów ratowniczych i paradę konnicy policyjnej.

      Uczniowie  zobaczyli również umundurowanie, broń i samochody oraz poznali zakres obowiązków innych służb: celnej, granicznej, pożarnej, leśnej. Mogli przymierzyć mundury, wejść do samochodów, wziąć do ręki broń, a nawet spróbować wojskowej grochówki. Ponadto chętni uczestniczyli w różnych konkursach organizowanych przez policjantów.

      Czy w przyszłości wybiorą pracę w służbach mundurowych –czas pokaże.

       

     • Wycieczka klas 4a i 6a do Krakowa

     • W poniedziałek 13 czerwca klasy 4a oraz 6a z paniami: Marzeną Natkaniec, Magdaleną Fuks oraz Klaudią Warczek odwiedziły dawną stolicę Polski. 🐲🚍

      Podczas wycieczki do Krakowa zwiedziliśmy interaktywne Muzeum Kościuszkowskie i zobaczyliśmy wystawę „Kościuszko-bohater wciąż potrzebny”. Nie myślcie, że to zwykłe muzeum i nudne historie! Dowiedzieliśmy się bardzo ciekawych, zaskakujących informacji na temat życia Tadeusza Kościuszki. Był między innymi kompozytorem, skomponował polonezy i walca! W życiu prywatnym był samotny i nieszczęśliwy, nie udało mu się również wcielić w życie planu ucieczki z wybranką swojego serca💔Następnie trasą edukacyjną wspięliśmy się na sam szczyt Kopca Kościuszki, z którego mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Krakowa. 🌇 Natomiast w Muzeum Figur Woskowych zobaczyliśmy najwybitniejszych twórców naszej kultury, mogliśmy poczuć historię i wyobrazić sobie dawny porządek świata.Byliśmy również w dzielnicy Żydowskiej - na Krakowskim Kazimierzu, który zaskoczył nas nazwą jednej z ulic🫣🤭🤫Największą atrakcją wyjazdu okazał się jednak Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Na powierzchni ponad 6 hektarów parku rozmieszczone są urządzenia demonstrujące różne zjawiska fizyki. 🔋🔦🛠🔭🪜Ponadto w ogrodzie znajdują się: ekspozycja geologiczna „Geo-gródek", ekspozycja sensoryczna „Zapachowo", zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”. Najwięcej emocji dostarczyła nam zabawa na ruchomej platformie pokazująca działanie siły bezwładności oraz tor saneczkowy, który w czerwcowe popołudnie przywiódł wspomnienie zimy. Byliśmy bardzo zadowoleni z tej „żywej” lekcji fizyki na świeżym powietrzu🤩I chociaż niepomyślna prognoza pogody co chwilę przyprawiała nas o szybsze bicie serca, to podczas całego zwiedzania świeciło słońce, a dopiero w drodze powrotnej ochłodziło się i padał deszcz. Trzynasty dzień czerwca okazał się więc całkiem szczęśliwy 😁🍀

     • KONKURS FOX 2022

     • Miło nam ogłosić, iż w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu z Języka Angielskiego FOX 2022 aż czworo uczniów naszej szkoły zdobyło dyplomy. Maciej Raś ( 5a) uzyskał dyplom za wynik bardzo dobry, natomiast Martyna Michalak (6a), Ewa Jarosz i Szymon Helwing (4a) uzyskali dyplomy za wynik dobry. Dyplomy i nagrody zostaną wręczone w dniu zakończenia roku szkolnego. Nagrodzonym uczniom gratulujemy uzyskanych wyników. Pozostałym uczestnikom konkursu dziękujemy za udział.

      Konkurs, jak co roku, cieszył się dużym zainteresowaniem. Do konkursu zgłosiło się 958 szkół z całego kraju, w tym  ponad 17 tys. uczniów. Tym bardziej cieszy nas sukces uczniów naszej szkoły.