• WYCIECZKA KLASY 4A W BESKID ŚLĄSKI

     • 9 czerwca uczniowie klasy 4 a uczestniczyli w wycieczce klasowej, w trakcie której poznali wybrane walory przyrodnicze i kulturowe Beskidu Śląskiego.

      Pierwszym punktem wycieczki był szczyt Ochodzita (895 m n.p.m.) w Koniakowie. Roztacza się z niego jedna z najpełniejszych panoram górskich w całych Beskidach Zachodnich. Można również dostrzec Tatry, Małą Fatrę, Wielki Chocz. Wejście na bezleśny wierzchołek Ochodzitej zajęło uczniom zaledwie kilka minut. Na szczycie mocno wiało, jednak wiatr nie przeszkodził w podziwianiu pięknych widoków i wykonywaniu wspaniałych zdjęć.

      Po zejściu z Ochodzitej uczniowie przejechali do Zagrody Edukacyjnej – Centrum Pasterskiego, gdzie mogli przyjrzeć się z bliska owieczkom i kozom, a nawet nakarmić je sianem, uczestniczyli w pokazie wyrobu bundzu, obróbki wełny owczej oraz degustowali regionalne sery. Mieli także możliwość zakupu pamiątek w sklepie góralskim.

      Kolejnym punktem programu był Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej Dzielcu. Tam uczniowie wysłuchali prelekcji o Beskidzie Śląskim i zwiedzili wystawę ukazującą florę i faunę beskidzkich lasów. Mogli z bliska zobaczyć preparaty zwierząt i modele roślin, makiety przedstawiające historię terenu, diorama rzeki, cały dział dotyczący form ochrony przyrody oraz rentgen drzewa. Sprawdzali, jak czuje się borsuk w swojej norze, przechodząc na czworakach przez tunel edukacyjny, co sprawiło im wielką frajdę. Mieli okazję pobawić się drewnianymi klockami oraz namalować ulubione zwierzątko na tablicy, a także posłuchać gadającego drzewa! Wpisali się także do księgi pamiątkowej.

      Po zwiedzeniu ośrodka edukacji ekologicznej klasa przejechała przez Kubalonkę do Wisły Głębce, skąd pieszo ulicą spacerową uczniowie udali się do centrum Wisły, podziwiając piękną panoramę Beskidu Śląskiego. Na trasie zwiedzili jeszcze ewangelicki cmentarz „Na Gonicku”. Odwiedzili grób odkrywcy i popularyzatora Wisły - Bogumiła Hoffa i jego syna Bogdana oraz grób twórcy i wieloletniego dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” - Stanisława Hadyny.

      W centrum Wisły uczniowie chwilę odpoczęli i mieli kolejną okazję zakupić pamiątki oraz ochłodzić się przy fontannie, gdyż po południu upał zaczął niektórym doskwierać.

      Ostatnim punktem wycieczki było „Muzeum Złotej Literki M”, w którym uczniowie posilili się uzupełniając zapasy energii.

      Wychowawca – pani Agnieszka Balicka dziękuje paniom Barbarze Anforowicz-Niklik i Jolancie Krupie za opiekę nad uczniami oraz panu Zbigniewowi Orłowskiemu za organizację super wycieczki!

     • WYCIECZKA 7B DO ENERGYLANDII

     • 7 czerwca 2021 r. uczniowie klasy 7b uczestniczyli w wycieczce klasowej do Energylandii w Zatorze. Energylandia to największy park rozrywki w Polsce, oferuje kilkadziesiąt atrakcji dostosowanych do poszczególnych grup wiekowych.  Przemyślany, ergonomiczny i niewątpliwie piękny projekt bramy wejściowej oraz nowoczesny system i kilkadziesiąt kas pozwalają uniknąć uciążliwych kolejek, a specjalny układ alejek i tarasów widokowych zapewnia gościom łatwy i bezproblemowy dostęp do wszystkich karuzel, rollercoasterów czy kolejek górskich.

      Czas na korzystanie z fantastycznych atrakcji jak np. Zadra, Formuła 1 czy Hyperion wykorzystaliśmy maksymalnie. Teren parku opuściliśmy przed samym zamknięciem, zanim dojechaliśmy do Mysłowic był już wieczór. Niemniej jednak Energylandia naładowała nas pozytywną energią 😊.  Do domów wróciliśmy radośni, uśmiechnięci, nieco opaleni i zmęczeni ilością wykonanych kroków dochodzącą u niektórych nawet do 16 tys.

      Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła nam cały dzień, potęgując tylko nasze  nastawienie 😊.

      Od siebie dodam, że obsługa grup szkolnych odbyła się na najwyższym poziomie, pracownicy parku byli doskonale zorganizowani, dbali o bezpieczeństwo i komfort korzystania z atrakcji spełniając przy tym wymogi sanitarne.

      Organizator wycieczki – pani Gabriela Kazibut dziękuje pani Klaudii Warczek za opiekę nad uczniami, cenne wskazówki, jak też dopilnowanie, byśmy otrzymali mapki i żelki oraz swoim wychowankom za, jak zwykle, wzorowe zachowanie i dyscyplinę 😊.

     • WYCIECZKA 7B DO ŚLĄSKIEGO OGRODU ZOOLOGICZNEGO

     • Uczniowie klasy 7b wraz z opiekunami – panią Izabelą Radwańską i panią Gabrielą Kazibut postanowili odwiedzić Śląski Ogród Zoologiczny. Wycieczka odbyła się 2 czerwca 2021 r., przy okazji więc świętowaliśmy Dzień Dziecka. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele ciekawych zwierząt jak np. pandę małą, słonie, nosorożce, pantery śnieżne czy też słynnie pingwiny, które w chorzowskim ZOO zamieszkały niedawno.

      Niemniej jednak postrzeganie ogrodu zoologicznego wyłącznie jako miejsca rozrywki jest dziś nieaktualne. Szczególną uwagę zwróciliśmy na działania podejmowane na rzecz ochrony przyrody, działalność naukową i edukację nas wszystkich w zakresie ochrony dzikich gatunków i ich roli w ekosystemie.

      Wycieczka była bardzo udana, dzień ciepły i słoneczny, a nastoje wszystkich uczestników – pozytywne. W końcu, po długim okresie odosobnienia z powodu lockdownu, mogliśmy spędzić wspólnie czas.

      Spacerując po alejkach chorzowskiego ZOO odbyliśmy również ciekawą lekcję topografii terenu i sprawdziliśmy swoją orientację w przestrzeni. Dziękujemy Kacprowi za to, że w każdej chwili był gotowy doprowadzić nas do pingwinów .

      Organizator wycieczki – pani Gabriela Kazibut dziękuje pani Izabeli Radwańskiej za opiekę nad uczniami oraz swoim wychowankom za wrażliwość na potrzeby innych, wzorowe zachowanie i dyscyplinę .

     • WYCIECZKA KLASY 7A PO MYSŁOWICACH

     • Moja okolica też jest piękna - klasa 7a na pieszej wycieczce po Mysłowicach

      7 czerwca uczniowie klasy 7a udali się na pieszą wycieczkę po Mysłowicach. Wraz z opiekunami piechotą przeszli od Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Brzezince do centrum Mysłowic. Trasa wiodła ulicą Kolejową, Żytnią przez Górkę Słupecką, wzdłuż rzeki Przemszy, Trójkąt Trzech Cesarzy, ulicą Żeromskiego, Portową, ks. Kanii, Promenadą do ulicy Powstańców. Uczniowie mogli zobaczyć miejsca związane z historią Mysłowic i Śląska między innymi: krzyż i tablicę pamiątkową na miejscu dawnego domu wybitnego mysłowiczanina – kardynała Augusta Hlonda, obelisk trzech prezydentów -Mysłowic, Jaworzna i Sosnowca, Trójkąt Trzech Cesarzy, pozostałości po dworku Sułkowskiego, źródełko z krzyżem powstańczym, pozostałości obozu Rosengarten (miejsce kaźni Polaków), pomnik poświęcony Polakom więzionym przez hitlerowców, a po II wojnie światowej przez komunistów, a także pomnik Saperów. Trasa historyczna, a równocześnie położona wśród pięknej wiosennej zieleni, dobrze utrzymana i oznakowana, prowadząca wzdłuż rzeki, z miejscami do biwakowania dała możliwość nie tylko nauki, ale też odpoczynku i wspólnego relaksu. Niezbyt forsowne tempo marszu, liczne przystanki i dłuższe przerwy, plac zabaw w parku pozwoliły uczniom się integrować, zwłaszcza, że pogoda bardzo dopisała. Polecamy wszystkim tę trasę.

     • #challengeniebieskiemotyle2021

     • Celem akcji jest poszerzanie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom.

      Podjęliśmy to wyzwanie !!!

      JESTESMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI

      Dziękujemy za nominację Związek Górnośląski Koło Brzezinka

      Do wykonania zadania nominujemy:

      1. Klasę 1b

      2. Stajnia Błyskawica

      3. Silesia Volley

      Jak przekazać taką niebieską iskierkę przyjaźni? To bardzo proste.

      Wystarczy:

      1. Ubrać się na niebiesko (nie dotyczy służb mundurowych).

      2.Wykonać pracę plastyczną, np. odbić niebieskie ręce w kształcie motyla lub serca albo wykonać dowolną aktywność wg własnej inwencji twórczej np. „taniec motyla".

      3. Zrobić zdjęcie lub nagrać film z tworzenia pracy i wstawić na swój profil na Facebook oraz przesłać na adres: motyle2021@soswjaroslaw.onmicrosoft.com

      Ważne, aby na zdjęciu lub filmie ujęte były pozdrowienia: JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI! (nagrane lub napisane).

      4.Nominować kolejne trzy osoby (może to być również grupa klasowa, oddział przedszkolny lub instytucja) i powiadomić je o tym.

      5.Każda osoba włączająca się do akcji #challengeniebieskiemotyle2021 do publikowanego zdjęcia lub filmu dołącza skopiowany tekst, podając nominowane przez siebie osoby.

      Na wykonanie zadania każdy Nominowany otrzymuje 48 godzin. Trzymamy kciuki za nominowane placówki i życzymy powodzenia!

     • DZIEŃ MATKI W 3B

     • Z okazji zbliżającego się Dnia Mamy, uczniowie klasy 3 b wykonali pachnące róże z płatków kosmetycznych Wszystkim MAMOM życzymy sto lat

     • DZIEŃ MATKI

     • Już od czasów przedwojennych obchodzimy w Polsce szczególny dzień jakim jest Dzień Matki.

      Mama jest symbolem miłości, czułości i opieki. Dla dzieci mniejszych i tych większych jest Ona najważniejsza na świecie.

      Z okazji dzisiejszego święta nasi uczniowie przygotowali, korzystając z programu WordArt oraz aplikacji Reesha i Word Atr Ganerator, chmury wyrazowe. W ten sposób chcieliśmy Wam pokazać jak mocno Was kochamy i ile dla nas znaczycie.

      Wszystkiego najlepszego dla wszystkich mam!

     • "Lekcja w kinie" u uczniów klas 3

     • Nie możemy iść do kina, więc kino "przyszło" do nas

      "Lekcja w kinie" u uczniów klasy 3b.

      Tematem zajęć była historia komiksów oraz zasady ich tworzenia.

      Uczniowie klasy 3a brali udział w Lekcji w kinie. Seans odbył się online, ale wszyscy czuli się jak w prawdziwym kinie . Był popcorn, chipsy i coca - cola

     • Wyniki Szkolnego Konkursu „Zakrętki mam, o Ziemię dbam”.


     • W tym roku szkolnym Dzień Ziemi obchodziliśmy pod hasłem: „Plastiku mniej, Ziemi lżej”, dlatego w ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi 2021 na przełomie kwietnia i maja został przeprowadzony Szkolny Konkurs „Zakrętki mam, o Ziemię dbam”.

      Zadaniem uczniów klas I-III było wykonanie płaskiej pracy plastycznej przy użyciu plastikowych zakrętek różnej wielkości, która przedstawiać miała dowolny, wybrany przez nich element przyrody. Z kolei zadaniem uczniów klas IV-VII było wykonanie przestrzennego Ekoludka, przy użyciu plastikowych zakrętek różnej wielkości.

      Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w kategorii klas młodszych:

      • I miejsce zajęła Lidia Kołodziejczyk z kl. 2b
      • II miejsce zajęli: Natalia Kaźmierczak z kl. 1b i Kacper Piwowarski z kl. 2b
      • III miejsce zajęli: Marta Mendakiewicz z kl. 1a, Marta Sornek z kl. 2b i Weronika Wajnert z kl. 2b
      • Wyróżnienie otrzymał Michał Trąpczyński z kl. 3b

      oraz w kategorii klas starszych:

      • I miejsce zajął Jakub Badacz z kl. 5a
      • II miejsce zajęła Klaudia Bednarczyk z kl. 7c
      • III miejsce zajęli: Natalia Michalik z kl. 4b i Sebastian Ostalak z kl. 4b

      Zwycięzcy uczniowie nagrodzeni zostali dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi (kolorowanki, piórniki, lektury szkolne) ufundowanymi przez Radę Rodziców i Panią Bożenę Wołoszyn. 

      Poniżej można zobaczyć prezentację zawierającą wszystkie prace biorące udział w konkursie. Wykonane figurki z zakrętek zamieszkają w szkole i będą przypominały nam o konieczności segregowania odpadów.

      Oto nagrodzeni uczestnicy Szkolnego Konkursu: "Zakrętki mam, o Ziemię dbam" w kategorii klas I-III