turcja

Idź do spisu treści

Menu główne

Temat projektu:

"Europeizacja rynku pracy a dążenie do tożsamości narodowej uwarunkowanej dziedzictwem kulturowym."GALERIA ZDJĘĆ - wymiana - pobyt Turków w Polsce


GALERIA ZDJĘĆ - wymiana - pobyt Polaków w Turcji


Czerwiec 2013
Podsumowano działania w drugim roku projektu. Zorganizowano wystawę podsumowującą projekt.

więcej


Maj 2013

Uczniowie nauczyli się pisać CV oraz list motywacyjny w języku angielskim oraz polskim. Wypełnili szczegółową ankietę dotyczącą zawodu, który chcieliby wykonywać w przyszłości.


Kwiecień 2013

4 kwietnia br.  uczestnicy  projektu  uczestniczyli w kursie  „Skuteczna rozmowa kwalifikacyjna”, przeprowadzonym przez firmę szkoleniową GoWork w Katowicach. Szkolenie obejmowało przede wszystkim tematykę związaną z rozmowami kwalifikacyjnymi. Było podzielone na następujące  bloki tematyczne: analiza siebie (samoświadomość i samorealizacja jako droga do kariery, budowanie   poczucia własnej wartości, analiza SWOT, jak opanować stres podczas rozmowy), autoprezentacja (jak się wyróżnić z tłumu czyli autoprezentacja na rozmowie kwalifikacyjnej, autoprezentacja a autopromocja, dylemat autoprezentacyjny) oraz rozmowa rekrutacyjna (jakich pytań można się spodziewać na rozmowie rekrutacyjnej   i jak na nie odpowiedzieć, jak dobrze przygotować się do rozmowy o pracę, czego unikać a o czym należy pamiętać, jakie pytania zadać pracodawcy, przedstawienie różnych typów rozmów rekrutacyjnych - czym się różnią i po co są, manipulacja przed przyjęciem do pracy - na co zwrócić szczególną uwagę).
Zajęcia w znacznej większości prowadzone były w formie warsztatów, które przeplatane były mini-wykładami, scenkami tematycznymi oraz symulacją przykładowych rozmów. Uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia. Zdobyta wiedza  oraz umiejętności z pewnością okażą się przydatne w przyszłości, kiedy uczniowie, szukając jak najbardziej odpowiedniej dla siebie pracy, sami będą musieli odbyć wiele rozmów kwalifikacyjnych na coraz trudniejszym rynku pracy.

więcej


Marzec 2013
14 marca promowaliśmy nasz projekt podczas Dnia Otwartego. Goście mieli okazję zobaczyć wystawę fotograficzną na temat naszego pobytu w Turcji, spróbować tureckich przysmaków, posłuchać tureckiej muzyki oraz uzyskać dodatkowe informacje na temat naszego projektu.
Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach z doradztwa zawodowego w Centrum Kształcenia Praktycznego w Mysłowicach.


więcej


Grudzień 2012
Przygotowano wystawę fotograficzną na temat pobytu w Turcji, kultury, tradycji oraz religii.

więcej


Listopad 2012

Rozpoczęto pracę nad następującymi produktami projektu: broszurą oraz kalendarzem dotyczących dziedzictwa kulturowego Polski i Turcji.


Październik
2012

Dwunastu uczniów spędziło dwa tygodnie (3.10-17.10) w słonecznej Antalyi – najszybciej rozwijającym się tureckim mieście leżącym u wybrzeży Morza Śródziemnego.
Uczniowie zostali ugoszczeni w rodzinach tureckich, gdzie stopniowo poznawali zwyczaje, kosztowali przysmaków tamtejszej kuchni uchodzącej za jedną z trzech głównych kuchni świata, nauczyli się tolerancji i współdziałania w międzynarodowym środowisku. Umiejętność takiej współpracy jest niezbędna w dzisiejszych czasach. Ponadto mogli szlifować swój angielski oraz podstawy tureckiego, którego uczyli się bezpłatnie na dodatkowych zajęciach w Polsce.
Podczas zorganizowanych wycieczek zwiedzili  wiele ciekawych miejsc: Aspendos, Parki  Kursunlu, Manavgat i Duden, Starożytny Teatr i Muzeum w Side, ruiny starożytnego miasta Perge, Muzeum Archeologiczne w Antalyi, ruiny w Termessos.
Każdy dzień był inny i niepowtarzalny. Młodzież uczęszczała również na zajęcia szkolne, stworzyła wspólnie słownik pracy, symulacje dialogów oraz nakręciła film.
Ponieważ temat projektu związany jest ze środowiskiem pracy, uczniowie odwiedzili fabrykę bawełny, fabrykę dywanów oraz 5-cio gwiazdkowy hotel. Mieli okazję porozmawiać z managerami, dowiedzieli się, jakie kwalifikacje i umiejętności są niezbędne do uzyskania pracy w takim hotelu.
Młodzież nadal czeka sporo pracy, gdyż zamierzamy wydać kalendarz, przygotować wystawę, odbyć szkolenia z autoprezentacji, nauczyć się pisać CV i listy motywacyjne nie tylko w języku polskim, ale też angielskim.
Uczestnikom projektu pozostanie poza zdobytą wiedzą pamięć o gościnności i uczciwości naszych partnerów, błękit morza, zapachy kwiatów oraz przypraw, smak potraw i powiew starożytności ukryty w majestatycznych  ruinach. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni pobytem w Antalyi.

więcej


Wrzesień 2012

24 września br. uczniowie oraz nauczyciele Gimnazjum nr 4 w Mysłowicach biorący udział w językowym projekcie Comeniusa uczestniczyli w obchodach Dnia Języków Obcych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Katowicach i Fundację Rozwoju Systemu Oświaty.
Impreza odbyła się w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i obejmowała konferencje, targi oraz wystawy. Szkoły pokazywały swoje projekty, dzieliły się spostrzeżeniami i radami. Na targach obecni byli uczestnicy różnych projektów, np. Erasmus, Leonardo da Vinci i Comenius. Gimnazjum nr 4 w Mysłowicach było na targach jedyną szkołą prowadzącą dwustronny projekt Comeniusa w województwie śląskim. Koordynator ds. projektów Joanna Subotnik podkreślała, jak owocnym dla uczniów i trudnym dla organizatorów jest właśnie projekt Comeniusa, gdyż w całości skierowany jest do uczniów i bierze w nim udział wielu uczestników. Nauczycielki Gimnazjum nr 4 – Klaudia Warczek i Patrycja Hankus otrzymały dyplomy z podziękowaniem od Śląskiego Kuratora Oświaty - pana  Stanisława Fabera. Szkoła przygotowała stoisko dotyczące współpracy z placówką partnerską z Turcji. Można było tam degustować tureckie smakołyki, obejrzeć zdjęcia, prospekty i foldery. Uczestnicy projektu chętnie dzielili się nabytymi doświadczeniami.

więcej


Czerwiec 2012
Podsumowano pracę w pierwszym roku trwania projektu.

Maj 2012

Od 3 do 17 maja, w ramach dwustronnego projektu językowego Comenius, w naszej szkole gościli nauczyciele oraz dwunastu uczniów z tureckiej miejscowości  Antalya.
Uczniowie z Turcji  zamieszkali u rodzin goszczących, co pozwoliło na lepsze poznanie swojego projektowego partnera, nowej rodziny, naszego codziennego życia oraz zwyczajów. Podczas dwutygodniowej wymiany, jej uczestnicy
realizowali zaplanowane wcześniej zadania. W oparciu o temat i cele projektu odwiedzili wiele ciekawych miejsc, m. in. Kraków, kopalnię soli w Wieliczce, Muzeum Auschwitz-Birkenau, kopalnię węgla kamiennego Guido, hutę szkła w Zawierciu, Ogrodzieniec oraz Katowice. Nie zabrakło też wycieczek po naszym mieście. Rodziny goszczące zabrały swoich gości również w inne miejsca, takie jak: Zakopane, Pszczyna, Inwałd i wiele innych.
Ponadto uczniowie wspólnie pracowali nad produktami projektu. Stworzyli m.in. słownik terminów związanych z kulturą, w języku polskim, angielskim i tureckim. W ramach integracji polsko-tureckiej zorganizowano mecz siatkówki, piłki nożnej, ognisko oraz zajęcia artystyczne, podczas których uczniowie własnoręcznie wykonali pocztówki z wizerunkiem dzielnicy Nikiszowiec. Wszyscy uczestnicy projektu spotkali się także z Prezydentem Miasta Mysłowice.
Wymiana umożliwiła uczniom praktyczne wykorzystanie oraz doskonalenie języka angielskiego, jak również naukę podstaw języka tureckiego dla grupy polskiej oraz języka polskiego dla grupy tureckiej.
Wspólnie spędzony czas dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń oraz doświadczeń, pozwolił przełamać wiele barier kulturowych bądź stereotypów na temat Polski i Turcji oraz, co najważniejsze, dał początek nowym przyjaźniom międzynarodowym.

więcej


Kwiecień 2012

Od 12 do 17 kwietnia, w ramach wizyty roboczej, podejmowaliśmy gości ze szkoły partnerskiej: dyrektora szkoły oraz nauczyciela języka angielskiego, którzy spotkali się miedzy innymi z  panią dyrektor, nauczycielami oraz uczniami biorącymi udział w projekcie. Udało im się również zwiedzić Kraków, kopalnię soli w Wieliczce, Zakopane, obóz koncentracyjny Auschwitz oraz doświadczyć polskiej gościnności.
25 kwietnia grupa uczniów biorących udział w projekcie uczestniczyła w wycieczce regionalnej mającej na celu zapoznanie z architekturą i tradycjami dzielnic Katowic – Nikiszowca i Giszowca. W trakcie wycieczki uczniowie zwiedzili Kościół św. Anny, Muzeum Miasta Katowice, kosztowali regionalnych potraw w śląskiej restauracji SITG, przeszli ścieżką spacerową pod KWK Wieczorek oraz odwiedzili nową siedzibę Hospicjum „CORDIS”.

więcej

Marzec 2012

Na lekcjach religii uczniowie dowiedzieli się różnych ciekawych rzeczy na temat islamu, przygotowali oraz wymienili się prezentacjami PowerPoint na temat różnic religijnych.


Luty
2012

Uczniowie rozpoczęli naukę języka tureckiego. Kurs obejmuje 20 godzin i będzie trwał do końca kwietnia. Zajęcia prowadzone są w naszej szkole przez lektora języka tureckiego.
Nauczyciele historii przeprowadzili lekcje dotyczące wzajemnego przenikania wpływów historycznych Polski i Turcji. Uczniowie natomiast przygotowali oraz wymienili się prezentacjami PowerPoint na ten temat.

więcej

Styczeń 2012
Rozpoczęto
pracę nad słownikiem terminów związanych z dziedzictwem kulturowym (polsko - angielsko - tureckim).

Grudzień 2011

Uczniowie wymienili się prezentami z okazji świąt.

więcej

Listopad 2011

Rozpoczęto pracę nad stroną internetową projektu oraz kroniką projektu. Uczniowie przygotowali oraz wymienili się prezentacjami PowerPoint na temat zabytkowych miejsc związanych z dziedzictwem kulturowym obu krajów.


Październik 2011

Uczniowie wykonali oraz wymienili się prezentacjami PowerPoint o sobie, swojej rodzinie oraz domu/mieszkaniu w ramach lepszego poznania się. Rozpoczęli również dodatkową naukę języka angielskiego.


Wrzesień 2011

W pierwszym miesiącu trwania projektu uczniowie zostali dobrani w pary oraz rozpoczęli wzajemną korespondencję (wiadomości e-mail, Facebook). Każdy uczeń biorący udział w projekcie ma swojego partnera ze szkoły tureckiej, którego będzie gościł u siebie w maju 2012 roku, jak również spędzi dwa tygodnie w Turcji u tej osoby w październiku 2012. Została również wykonana gazetka informacyjna oraz zostało zorganizowane spotkanie informacyjne dla rodziców uczniów biorących udział w projekcie.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego