• DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W SP10

     • Pokochać czytanie

      Dzień Głośnego Czytania w SP 10 w Mysłowicach

       

      Badania pokazują, że w 2019 roku tylko 39% społeczeństwa przeczytało przynajmniej
      jedną książkę. Mając świadomość, że duża część społeczeństwa czyta mało lub wcale, biblioteki, szkoły i różne instytucje organizują akcje promujące czytelnictwo.

      Jedną z nich jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W 2020 roku obchody tego dnia przypadły na 29 września. To jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku.

      Nasza szkoła pod kierunkiem bibliotekarek aktywnie promuje czytelnictwo, organizując własne akcje i włączając się w imprezy ogólnopolskie. W Dzień Głośnego Czytania włączyli się nauczyciele i uczniowie. Cała szkoła czytała- czytały dzieci podczas zajęć świetlicowych, uczniowie klas 1-3 i uczniowie klas starszych. Czytano w klasach, w bibliotece i na świetlicy. Dobór repertuaru zależał od upodobań czytelników. Niektórych zachwyciły opowiadania Andrzeja Pilipiuka, innych baśnie, a jeszcze innych fragmenty lektur szkolnych.

      Mamy nadzieję, że takie inicjatywy rozbudzą pasję czytelniczą u dzieci i młodzieży i zachęcą do częstszego od przeciętnej sięgania po książkę.

      Jedno jest pewne -warto stwarzać okazje do czytania, bo „Kto czyta, żyje podwójnie” .

      BW

     • SP 10 SZKOŁĄ DLA ASA

     •     Miło nam poinformować, że nasza szkoła z powodzeniem ukończyła pilotażowy program "Szkoła dla ASA. Szkoła od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj" . Koordynatorki projektu: Pani Anita Wieloch oraz Pani Katarzyna Niemotko z Regionalnego Ośrodka Metodycznego METIS odwiedziły naszą szkołę- dyplom i podziękowania za udział w projekcie odebrała Dyrektor Szkoły Pani Mariola Czypionka oraz pedagodzy specjalni zaangażowani w realizację projektu - Pani Dagmara Kawulok i Barbara Burkiewicz-Wojdat.

      Założeniem Programu Szkoła dla ASA jest tworzenie szkoły przyjaznej dla uczniów ze spektrum autyzmu.

      Dzięki licznym szkoleniom i konferencjom, spotkaniom z dorosłymi osobami w spektrum, małymi krokami tworzymy szkolną przestrzeń przyjazną sensorycznie.

     • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 2020

     •  

         Dziś w naszej szkole odbyły się wybory do władz Samorządu Uczniowskiego 2020/2021. Były one poprzedzone kampanią wyborczą. Kandydaci przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty, w których prezentowali swoją osobowość oraz informowali o planowanych działaniach na rzecz społeczności uczniowskiej.

      Na trzeciej i czwartej godzinie lekcyjnej 185 uczniów klas 4-8, w głosowaniu tajnym, wybierało swoich reprezentantów do Samorządu Uczniowskiego spośród czterech kandydatek, pod czujnym okiem Komisji Wyborczej. Niekwestionowanym zwycięzcą okazała się Julia Slesiona z klasy 8a, która została Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, uzyskując 82 głosy. Zastępcą SU została po raz kolejny Wiktoria Sumińska z klasy 7b, a Skarbnikiem – Maja Popielas z klasy 6c.

      W tym samym czasie uczniowie wybierali także nauczyciela, który ich zdaniem powinien zostać opiekunem SU. Spośród całego grona pedagogicznego oddano głosy na 18 nauczycieli. Najwięcej głosów otrzymała Pani Agnieszka Balicka.

      Wszystkim głosującym dziękujemy za udział w wyborach, a nowo wybranemu Zarządowi Samorządu Uczniowskiego GRATULUJEMY i życzymy owocnych działań na rzecz społeczności Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Mysłowicach!

     • SUKCES NASZYCH SIATKAREK!

     • Uczennice naszej szkoły: Ewa Kaszyca i Oliwia Podolska, Milena Rotko z kl. 4a, Martyna Michalak z kl. 5a, Antonina Król, Hanna Pielecka oraz Zuzanna Majcherczyk z kl. 6, grające w klubie Silesia Volley MSK Mysłowice zdobyły w piątek III miejsce w turnieju piłki siatkowej na XVIII Memoriale Stanisława Padlewskiego, zorganizowanym przez MOSIR Mysłowice, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Mysłowice Dariusza Wójtowicza,

      Ogromne gratulacje!!!

     • RÓŻNORODNOŚĆ JEST WSPANIAŁA!

     •    W naszej szkole rozmawiamy o tym, że wszyscy się różnimy: wyglądem, zachowaniem, zainteresowaniami. Uczniom klasy 3b przypomniały o tym własnoręcznie wykonane pacynki.
      Różnorodność jest wspaniała bo dzięki niej jest ciekawiej i barwniej na świecie. 
      Jest jedna rzecz, która łączy nas wszystkich: każdy chce być szczęśliwy i akceptowany,
      TAKI JAKI JEST.

     • Akcja Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki w Mysłowicach

     •     Uczniowie naszej szkoły po raz drugi uczestniczą w tej akcji. Organizują ją panie Barbara Anforowicz -Niklik i Barbara Borek- Witkowska we współpracy z panią Jolantą Gądzik z MBP nr 1 w Mysłowicach- Brzezince. We wrześniu 2019 r. wspólnie czytaliśmy nowelę „Dym” Marii Konopnickiej, teraz „Balladynę”.

      W czytaniu uczestniczy po raz kolejny klasa p. Witkowskiej - obecnie 7a. Uczniowie przygotowali piękne czytanie wybranych fragmentów „Balladyny” z podziałem na role. Zaprezentowali się bardzo ładnie. Nie zabrakło im znajomości dzieła i zaangażowania. Niektórzy wczuli się w swoje role, jak prawdziwi aktorzy, toteż z przyjemnością słuchało się przepięknych strof wybitnego dzieła, które jest szkolną lekturą dla klas 7. Na chwilę

      z Brzezinki przenieśliśmy się do czasów bajecznych, nad jezioro Gopło, by poznać opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie, o świecie fantastycznym przenikającym się ze światem realistycznym, o żądzy władzy.

      Niestety, nie ma czasu na wspólne odczytanie całego utworu, ale wybrane fragmenty z każdego aktu tragedii ukazały piękno i niezwykłość tej lektury oraz zainteresowały, nawet tych najbardziej niechętnych do czytania. Wychodząc z Miejskiej Biblioteki Publicznej uczniowie jeszcze powtarzali:

      „Matko, w lesie są maliny,

      Niechaj idą w las dziewczyny,

      Która więcej malin zbierze,

      Tę za żonę pan wybierze.”

      Zatem warto znać „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Wywarła ona duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

      Zatem warto i należy czytać klasykę polską, by ze swobodą poruszać się w świecie kultury polskiej.

      Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym do akcji Narodowe Czytanie włączy się cała szkoła.

      BW