• Klasy 3 na spotkaniu autorskim 🖋️✍️

     • Klasy 3 na spotkaniu autorskim 🖋️✍️W piątek 2 grudnia klasy 3a i 3b wzięły udział w spotkaniu autorskim z panią Natalią Hermansą. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mysłowicach w Filii nr 1 w Brzezince, w ramach Mysłowickiej Jesieni Literackiej 🍁🍂. Uczniowie dowiedzieli się, jak rozpoczęła się przygoda pani Natalii z pisarstwem, skąd biorą się pomysły na książkę, poznali bohaterów dwóch jej opowiadań, a także otrzymali przygotowane specjalnie dla nich ilustracje. Na końcu wręczyli autorce przygotowane podziękowania i ustawili się w długiej kolejce po autograf!https://www.facebook.com/nataliahermansahttps://fb.watch/h9WCph8DXr/

     • Podziekowanie

     • Serdecznie dziękuję wszystkim Darczyńcom za ofiarowane dary dla dzieci z oddziałów onkologicznych z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia.

                                                             koordynator zbiórki w SP10  Beata Odrzywołek

     • Uroczyste świętowanie 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

     • Niosę Cię Polsko jak żagiew, jak płomienie,

      Gdzie Cię doniosę nie wiem.

                                   

      Uroczyste świętowanie 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości
      przez Polskę
      w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi im K. Miarki w Mysłowicach

                                                          

      Jak obchodzić ważne rocznice narodowe, by zainteresować wszystkich uczniów, by było zwyczajnie, a równocześnie godnie i z szacunkiem dla naszych bohaterów i naszej historii? Jak u współczesnych młodych ludzi kształtować patriotyzm, by nie kojarzył się tylko z nudnymi akademiami?

      Odpowiedzią jest przepiękna, klimatyczna impreza z okazji 104 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowana przez SP 10 we współpracy z MOK Mysłowice w sali widowiskowej w Brzezince.

      Doskonale wyważony scenariusz nieprzeładowany faktami historycznymi, bardzo dobra oprawa muzyczna i super wykonawcy czyli uczniowie klasy 8b i 4a oraz zespół muzyczny Dyszka, do tego odpowiednio udekorowana scena i sprawna obsługa techniczna (dzięki MOK) są receptą na sukces. Widzowie: rodzice, nauczyciele, klasy 1-4, a w drugiej turze klasy 5-8 z zapartym tchem słuchali swoich koleżanek i kolegów, równocześnie włączając się
      we wspólny śpiew piosenek legionowych.

      Z wielkim wyczuciem występujący wyśpiewali też utwór „Miejcie nadzieję” Jacka Wójcickiego, a Li Yitong z 4a bardzo wzruszająco zagrała krótki koncert skrzypcowy dla ojczyzny. A potem wszyscy  w ciszy i z łezką kręcącą się w oku obejrzeli film „Franek” mówiący o trudnej walce o niepodległość naszej małej ojczyzny -Śląska.

      Ta prawie godzinna impreza ani przez moment nie była nudna, wszyscy czuli się jej współuczestnikami, więc zachowywali się wzorowo.

      Idealnie w klimat uroczystości wpisała się pani Dyrektor Mariola Czypionka, która na końcu bardzo pięknie przemówiła do dzieci i młodzieży, zwracając uwagę na to, czym jest wolność i jaką ma cenę, zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie. A przecież wśród wykonawców i oglądających było kilkunastu Ukraińców uczących się w naszej szkole. Zatem, jak zakończyła pani Dyrektor: „Chwała Ukrainie”.

      Czy dzięki takim imprezom nasi uczniowie lepiej będą znać historię i kulturę oraz własne korzenie? Czy poniosą w sercu swoją ojczyznę dokądkolwiek się udadzą? Organizatorki (panie: Ewa Wojtaś, Barbara Borek-Witkowska, Katarzyna Adamek, Elżbieta Taborek) mają nadzieję, że taki sposób nauczania patriotyzmu i obchodzenia rocznic narodowych jest najlepszy i najskuteczniejszy, wierzą, że uczniowie będą zawsze w sercu nosić swoją małą i wielką ojczyznę.                                                      

      Wszystkim występującym i organizatorkom serdecznie gratulujemy.

      "Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka?
      W niewymierzonej krainie leży.
      Jest w każdym wiernym sercu Polaka,
      Co o nią walczył, cierpiał i wierzył

     • Podsumowanie Miesiąca Bibliotek Szkolnych 📚📚📚

     • Przez cały październik w naszej szkolnej bibliotece trwały różne zabawy i konkursy, a teraz nadszedł czas na podsumowanie i nagrody!

      Na naszym jesiennym drzewku🌳czytelniczym  znalazło się bardzo wiele, kolorowych🍁🌿🍂 liści  – czerwonych, żółtych oraz zielonych.  Najwięcej było listków czerwonych, przyklejonych przez uczniów klas 1-3, co świadczy o tym, że naszym najmłodszym klasom zabawa podobała się najbardziej!  Ale także uczniowie starszych klas oraz nauczyciele chętnie brali w niej udział.

      W konkursie literackim✍️✍️✍️ „Czytanie dla pokoju” jury w składzie mgr Magdalena Pastuszka – Fuks nauczyciel języka polskiego oraz mgr Joanna Kral nauczyciel bibliotekarz przyznało dwa równorzędne wyróżnienia, które otrzymują uczennice:Natasza N. z klasy 8B oraz Agata W. z klasy 8A dziewczynom serdecznie gratulujemy!!!

      W zabawie pt.: „Czytelniku policz kasztany w słoiku” 🌰🌰🌰 również udało się wyłonić zwycięzców – osoby, które najlepiej oszacowały liczbę kasztanów umieszczonych w dużym słoiku.Komisja, w skład której weszli przedstawiciele samorządu uczniowskiego z klasy 6B, przeliczyła dwukrotnie zawartość słoika i stwierdziła co następuje:W słoiku znajdowało się 205 kasztanów.Najbliżej prawidłowego wyniku był Szymon L. z klasy 5a, który szacował liczbę kasztanów na 203 🙂. Kinga S. z klasy 4b zaproponowała liczbę 200, natomiast Maja U. z kl. 7a wskazała liczbę 199.Wymienionym uczniom serdecznie gratuluję bystrego oka i oczywiście szczęścia, a wszystkim pozostałym dziękuję za udział w kasztanowej 🌰 zabawie!!!

      Następny miesiąc bibliotek już za rok , a ja zapraszam całą społeczność szkolną do wspólnej zabawy już dziś!

     • Dzień Pluszowego Misia

     • Fundacja Mam Marzenie z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia organizuje zbiórkę nowych pluszowych maskotek, gier, zabawek oraz materiałów plastycznych dla pacjentów oddziałów onkologicznych w całym kraju. Zebrane dary zostaną 25 listopada przekazane do szpitali dziecięcych w całym kraju.

      Podopieczni Fundacji Mam Marzenie bardzo często w trakcie pierwszego spotkania z wolontariuszami, tulą się do swoich ulubionych maskotek i chwalą się nimi. Zdarza się, że pluszowe maskotki pomagają w przełamaniu pierwszych lodów i poznanie dziecięcego marzenia. Stąd pomysł na zorganizowanie corocznej zbiórki zabawek w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Misia.

             Bardzo prosimy o włączenie się w szczytną zbiórkę dla dzieci z oddziałów onkologicznych. Tak, jak w poprzednim roku szkolnym zwracamy się  z prośbą o ofiarowanie koniecznie nowych: pluszaków, gier, zabawek oraz materiałów plastycznych dla dzieci

      z oddziałów onkologicznych.

             Darowiznę przynosimy do 18 listopada 2022 r. wychowawcy, który przekazuje ją koordynatorowi akcji w naszej szkole – p. Beacie Odrzywołek.

             Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tej szczytnej akcji!

       

     • Klasy czwarte naszej szkoły na spektaklu Teatru Kulisy w Miejskiej Bibliotece Publicznej

     • Klasy czwarte naszej szkoły na spektaklu Teatru Kulisy w Miejskiej Bibliotece Publicznej

      Czym jest cyberprzemoc? Jakie mogą być jej skutki? Jak cyberprzemoc wpływa na dzieci i ludzi w ogóle? Jak się przed nią bronić? Jakie konsekwencje ponoszą Ci, którzy stosują hejt w Internecie? Na te i inne pytanie usłyszeli odpowiedź uczniowie klas czwartych, którzy obejrzeli spektakl  profilaktyczny Teatru Kulisy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezince. Przestawienie było zabawne, ale pouczające.  Po nim aktorzy przeprowadzili prelekcję i rozmowę z czwartoklasistami uświadamiając wszystkim, jak ważna jest umiejętność mądrego korzystania z Internetu. Uczniowie zapamiętali, że nikt nie jest anonimowy w sieci, a dokuczanie innym może źle skończyć się nie tylko dla ofiary, ale przede wszystkim dla internetowego agresora.Godzina dobrej, pouczającej zabawy. Polecamy.

     • Miesiąc Bibliotek Szkolnych

     • Październik - Miesiąc Bibliotek Już ponad połowa Miesiąca Bibliotek Szkolnych za nami. W tym czasie na naszym jesiennym drzewku czytelniczym przybywa pięknych, kolorowych liści 🍂🍁. Uczniowie w różnym wieku próbują oszacować ilość kasztanów 🌰w niemałym słoiku, trwa również konkurs literacki ✍️ dla klas 6-8.Zapraszam wszystkich uczniów do jesiennej zabawy 📚

     • Międzynarodowy Dzień Pokoju 🕊️

     • Klub Szkół UNICEF zaprasza serdecznie do podziwiania wystawy prac plastycznych naszych uczniów, przygotowanej w związku z obchodzonym w naszej szkole w miesiącu wrześniu Międzynarodowym Dniem Pokoju 🕊️ W tym roku, w związku z sytuacją u naszych sąsiadów w Ukrainie, ten dzień nabrał szczególnego znaczenia... 💙💛🕊️Jeszcze przez kilka dni można podziwiać naszą  wystawę  w szkolnym holu, a dla tych, którzy nie mogą jej zobaczyć osobiście, umieszamy kilka zdjęć właśnie tutaj, gdyż prace są przepiękne i - co najważniejsze-niosą bardzo ważne przesłanie ich autorów: PRAGNIEMY  POKOJU NA CAŁYM ŚWIECIE  !!! 🕊️🕊️🕊️Gratulujemy naszym uczniom wspaniałych prac, pomysłów i talentu. Gratulujemy też wrażliwości i  świadomosci w temacie tak ważnym, jak pokój na świecie 🕊️🕊️🕊️ #unicefpolska

      #klubszkolunicef

      #klubmlodychunicef

     • Akcja "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci"

     • Drodzy Rodzice,

      Oddając elektrośmieci wspieracie naszą szkołę. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bony wymienne na nagrody rzeczowe. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci! Do akcji mogą przyłączyć się także firmy i istytucje.

      Uprzejmie informujemy, iż akcja ekologiczna "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci" w naszej szkole będzie trwać od 2-8 listopada. Elektrośmieci można dostarczać w godz. 8-18 (wejście główne).

      https://www.youtube.com/watch?v=k7XoAPrhqu4​​​​​​​

     • Światowy Dzień Mycia Rąk

     • Światowy Dzień Mycia Rąk ustanowiony został przez ONZ w celu uświadomienia
      społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla zdrowia i życia ma mycie rąk.
      Wykształcenie prawidłowego nawyku mycia rąk przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek szczepionka. Badania pokazują, że 70% ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, a 95% nie myje ich prawidłowo. 
      Higiena rąk to najprostsza i jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania zatruciom pokarmowym, chorobom wirusowym, pasożytniczym i skórnym.
      Zaniedbywanie higieny rąk może być przyczyną zakażeń dróg oddechowych, skóry i
      przewodu pokarmowego.
      Jak myć ręce? Podstawowe zasady:
       myj ręce ok. 30 sekund
       rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
       nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni
       dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie
       pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz
      okolic kciuków
       na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym
      ręcznikiem
      https://www.gov.pl/web/gis/jak-myc-rece-instrukcja-mycia-rak

     • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia przypadł w tym roku na 7 października. Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty. Przez cały tydzień na informatyce uczniowie bili rekordy ilości bezbłędnych wyników w tabliczce mnożenia na różnych aplikacjach. Na podsumowanie, czyli dziś 7.10 w klasach od 3 do 8 odbyły się konkursy na Eksperta Tabliczki Mnożenia. Dużo radości przyniosły Tabliczki szczęścia pomysłu "Królowej Matmy". Rekordy poddały również w grze ze strony ŚDTM oraz w aplikacji Kahoot. Na lekcjach wf-u również rządziła tabliczka mnożenia w konkursie na Królową Skakanki i Piłkarza Matematyka. Również na przerwach Patrol matematyczny przepytywał (dorosłych też) z tabliczki mnożenia.

     • Akcja "Czytamy z sercem"

     • Akcja "Czytamy z sercem" w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania 29.09.2022Czytanie na głos dzieciom od wczesnego dzieciństwa wzbogaca słownictwo i wyobraźnię. Dziecko, któremu czyta się na głos uczy się słuchać, rozwija zdolność koncentracji, ma chęć poznawania świata.W tym roku w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przystąpiliśmy również do akcji "Czytamy z sercem".Celem tej akcji poza promocją czytelnictwa i poszerzaniem wiedzy na temat serca - budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, jest rozwijanie w uczestnikach wydarzenia wrażliwości na cierpienia i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.W naszej szkole głośno czytaliśmy teksty związane z sercem przez cały tydzień. Wspaniali uczniowie klasy siódmej i ósmej czytali swoim najmłodszym kolegom w czasie zajęć edukacji wczesnoszkolnej. 29 września na wszystkich lekcjach języka polskiego uczniowie czytali sobie wzajemnie, kolorowali oraz rozwiązywali labirynty z motywem serca. Nawet na języku angielskim odbyło się głośne czytanie oczywiście po angielsku! Do akcji włączyła się świetlica szkolna oprócz głośnego czytania organizując konkurs związany z sercem. Na zajęciach z etyki oraz zajęciach z pedagogiem również głośno czytano różne teksty. Odbyło się również spotkanie autorskie on-line dla klas 4 z panem Wojciechem Widłakiem, autorem między innymi znanej wszystkim uczniom książki "Pan Kuleczka" oraz książki "Dwa serca anioła", której fragmenty czytane były w czasie akcji.W to wspaniałe, czytelnicze przedsięwzięcie zaangażowana była cała szkoła. Zapraszamy do fotorelacji z tego przedsięwzięcia.

     • Osobliwości Świata Fizyki

     •      W dniu 15.09.2022 r. uczniowie kl.8c wzięli udział w “Osobliwościach Świata Fizyki” w Uniwersyteckim Miasteczku Naukowym, gdzie mieli możliwość wysłuchania wykładów na temat “Światła – jak widzimy świat?” oraz “Woda – żywioł niezwykły”, uczestniczyli też w ciekawych pokazach doświadczeń fizycznych. Po tych zajęciach kl. 8c udała się do Galerii Katowickiej na “Wystawę Pająków i Skorpionów” na której można było zobaczyć ponad 50 okazów ze wszystkich kontynentów, plansze i filmy edukacyjne oraz wyjątkowe instalacje artystyczne. Podczas zwiedzania doświadczeni opiekunowie poprowadzili krótką lekcję o pająkach, podczas której w asyście profesjonalnego hodowcy można było potrzymać pająka na ręce! 

     • Sprzątanie Świata Wrzesień 2022

     • Nasza szkoła wzięła dziś udział w "Ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata Wrzesień 2022". Uczniowie klas 1-7, zaopatrzeni w worki i rękawiczki przez Wydział Ochrony Środowiska, sprzątali z wielkim zaangażowaniem tereny zielone wokół boiska przy ul. Reja, tzw. "Doły". Ta proekologiczna akcja miała na celu uświadomienie uczniom, że są odpowiedzialni za najbliższe otoczenie i w przyszłości może pomóc zapobiec powstawaniu tzw. "dzikich wysypisk''.

      Za udział w akcji należy się im wielkie DZIĘKUJĘ!!!

     • Miło nam poinformować, że nasza szkoła dołączyła do Klubu Szkół UNICEF!

     • Klub Szkół UNICEF to wyjątkowa społeczność placówek edukacyjnych, dla których prawa dziecka stanowią drogowskaz w codziennej pracy dydaktycznej i wychowawczej. Jest to inicjatywa edukacyjna, której celem jest propagowanie wśród swoich podopiecznych idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Szkoły należące do Klubu nie tylko uczestniczą w akcjach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF, ale przede wszystkim działają aktywnie na polu promocji i realizacji praw dziecka, w co – jako społeczność szkolna – pragniemy aktywnie się włączyć.

      W ramach działań Klubu będziemy aktywnie promować idee pomocy humanitarnej oraz praw dziecka wśród uczniów naszej szkoły, przybliżać uczniom sytuację ich rówieśników z różnych części świata, angażować naszych uczniów we współpracę z UNICEF w ramach międzynarodowych akcji i projektów, propagować ideę tolerancji międzykulturowej i międzynarodowej, pokazywać kulturę i obyczaje rówieśników w innych krajach, ale przede wszystkim pokazywać i uświadamiać, że warto nieść „dobro” na każdym kroku.

      Mamy ogromną nadzieję, że wśród naszych Uczniów znajdą się osoby chętne, które będą chciały z nami współpracować i zarażać innych dobrocią swojego serca.

      Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych Uczniów do aktywnego włączania się w akcje organizowane przez nasz szkolny Klub UNICEF!!!

      O naszych akcjach i inicjatywach będziemy informować na bieżąco w „Kąciku UNICEF” , który już niedługo powstanie w naszej szkole, a także na Facebooku i stronie internetowej szkoły. A oto czego możecie się spodziewać w najbliższych miesiącach:

       

      HARMONOGRAM PRACY KLUBU SZKÓŁ UNICEF

      WRZESIEŃ

      • Akcja Integracja
      • Poznajemy Klub Szkół Unicef

      PAŹDZIERNIK

      • Relacje z innymi, a zdrowie psychiczne

      LISTOPAD

      • Prawa Dziecka

      GRUDZIEŃ

      • Działalność UNICEF

      STYCZEŃ

      • PoczytajMY!